![Tallinna reisisaatja neoonvest.](http://f9.pmo.ee/Ure87w3Kw8MQxwodxupGCo5PLdk=/1442x0/filters:format(webp)/nginx/o/2009/07/10/205697t1h0a11.jpg)
Reformierakonna juht Andrus Ansip joonistas parteikongressil välja leppimatu vastasseisu võimule pürgiva opositsiooniga, kus tema sõnul vohavad populism ja vastutustundetu eelarvepoliitika.
Reformierakonna juht Andrus Ansip joonistas parteikongressil välja leppimatu vastasseisu võimule pürgiva opositsiooniga, kus tema sõnul vohavad populism ja vastutustundetu eelarvepoliitika.
Valitsuse juhterakonna Reformierakonna laupäevase kongressi kõnede meeleolu erines täielikult sellest, mis kostis nädal varem opositsiooni eestvedaja, Keskerakonna kongressi kõnepuldist.
Kui Keskerakonna juhi Edgar Savisaare sõnade järgi juhivad riiki politikaanid, kes hoiavad kinni oma portfellisangadest, ning ei midagi tegev valitsus tegeleb edasitiksumisega, siis laupäeval oma partei juhiks võistlejateta tagasi valitud peaminister Andrus Ansip kinnitas kongressikõnes, et hoolimata kriisist on lõppev aasta olnud erakordselt viljakas.
«Oleme kriisiga hästi toime tulnud. Eesti riigi toimimine pole olnud ohus, välditud on riigivõla hüppelist kasvu, tulevasteks riskideks on säilinud märkimisväärne osa riigi reservidest,» loetles Ansip. «Eesti rahva pingutuste tulemusena on väga võimalik, et me väljume sellest kriisist kiiremini ja tugevamalt kui meie naabrid.»
Peaministri esinemise põhisõnumid olidki Reformierakonna juhtimisel tegutsenud valitsuse ja Eesti edusammud ning mitme varasemast tuntud, kuid värskemaks sõnastatud eesmärgi kordamine: näiteks sündimuse kasv keskmiselt kahe lapseni peres, Eesti viimine ELi kolme kõige uuenduslikuma ettevõtlusega riigi hulka ja esikolmikusse internetikasutajate arvult, Eesti töötajate tootlikkuse jõudmine ELi esikümnesse.
Märgatava osa ajast pühendasid Ansip ja Reformierakonna peasekretär Kristen Michal aga ka Reformierakonna ja Edgar Savisaare juhitud Keskerakonna vastanduse väljajoonistamisele, millest tõenäoliselt saabki 2011. aasta parlamendivalimiste eelmängus üks põhiline teema.
Ansip ütles – Tallinna ja Savisaart küll otse nimetamata –, et «tundmatuks jääda sooviv Eesti suurlinn» vähendab investeeringuid eelarves neli korda, samas kui parim ravim tööpuuduse vastu on päris töökohad, mida saab luua ainult investeeringute abil.
«Naljaplaan on ettekujutus, et lahendame tööpuuduse probleemi, kui ostame 102 000 neoonvesti ja paneme inimesed neis linna peale tsirkuleerima,» osutas Ansip reisisaatjate sotsiaaltöökohtadele.
«Jutt mingist vasaktsentristlikust leerist on täna soovmõtlemine. Mingit tervikliku poliitilise platvormiga vasakblokki ei eksisteeri,» kinnitas peaminister.
Keskerakonna kongressil nädal tagasi esitas aga opositsiooniliider Savisaar just visiooni, kuidas 2011. aasta valimistel pööratakse Eesti vasakule. «Keskerakond on tõusnud Eesti poliitika lipulaevaks. /---/ Eesti suundub tulevikku ühte jalga käivate vasaktsentristlike jõudude lipu all!»
Ansip seevastu süüdistas vastaspoolt valetamise, hirmutamise ja manipulatsioonitaktika kasutamises poliitikas: «Tunnistagem, et kohalikel valimistel me alahindasime populistide võimet külvata hirmu ja paanikat. Me alahindasime nende oskust häbematult valetada näkku kõige väärikamatele ühiskonnaliikmetele, olgu siis pensionide vähendamise või krooni devalveerimise teemal.»
Valitsev Reformierakond seab endale eesmärgiks 2011. aasta valimised võita ning Keskerakond on püstitanud sama eesmärgi. See kuulutab valimisvõitluse algust juba 2010. aastal. «Kui ümberringi on vaid inglid, siis tähendab, on alanud valimiskampaania. Võime olla kindlad, et järgmisel aastal need inglid kesapõllule ka kepsutavad,» märkis Ansip.
Reform valis uue juhatuse
• Uude 14-liikmelisse juhatusse kuuluvad peaministri büroo juhataja Arto Aas, kultuuriminister Laine Jänes, Tartu linnapea Urmas Kruuse, rahandusminister Jürgen Ligi, justiitsminister Rein Lang, välisminister Urmas Paet , riigikogu aseesimees Keit Pentus, sotsiaalminister Hanno Pevkur, keskkonnaminister Jaanus Tamkivi, riigikogu liikmed Tõnis Kõiv, Lauri Luik , Taavi Rõivas, Tallinna linnavolinik Valdo Randpere ja ettevõtja Meelis Mälberg.
• Juhatusse ei pääsenud tuntumatest kandidaatidest eurosaadik Kristiina Ojuland ega Haapsalu linnapea Urmas Sukles.