Päevatoimetaja:
Uwe Gnadenteich
+372 666 2071

Anaboolsed steroidid ohustavad jõusaalisportlaste tervist

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Tallinna spordiklubi Reval-Sport jõusaali treener Risto Ojapõld ei ole enda sõnul kaheksa aasta jooksul steroidide kasutajatega kokku puutunud.
Tallinna spordiklubi Reval-Sport jõusaali treener Risto Ojapõld ei ole enda sõnul kaheksa aasta jooksul steroidide kasutajatega kokku puutunud. Foto: Liis Treimann

Lihaskasvu suurendavad anaboolsed steroidid võivad musklilisest kehast unistajatele ahvatlevad tunduda, kuid samas laastavad need südant ja maksa.



«Anaboolsete steroidide kasutamine ei ole probleemiks tippspordis, vaid just harrastus­sportlaste seas. Need mehed ei tea üldse, kui palju, mida ja miks nad endale sisse söövad,» tõdes Spordimeditsiini Sihtasutuse juhataja Mihkel Mardna.

Kliinilises meditsiinis kasutatakse anaboolseid steroide, mis on muide rangelt retseptiravimid, Mardna sõnul valdavalt raske liiklustrauma läbi elanud patsientide puhul, kes on sunnitud pikalt liikumatult haiglas lebama ning vajavad seejärel lihaseid taastavat ravi. Lisaks kasutatakse neid aineid ravimiameti andmetel ka hormoonasendusravis meestel.

«Spordis või jõusaalis on eesmärk teine – lihtsalt suuremat musklit saada või siis sportlikku sooritusvõimet parandada. Need võib-olla nii üllad eesmärgid ei ole,» märkis Mardna.
Tohtri sõnul on steroididel alati kaks toimet – anaboolne ja androgeenne.

Anaboolne toime on see, mida sportlane soovib saavutada – lihassuutlikkuse, -jõudluse ja -mahu parandamine. Androgeenne toime avaldub aga karvakasvu, akne, hääle madaldumise, sekundaarsete sugutunnuste muutumise näol, muutes näiteks naised mehelikuks.

Mardna ütles, et aastatega on need preparaadid palju paranenud – androgeenset toimet on üritatud võimalikult vähendada ning jäänud on peamiselt anaboolne toime. Meditsiinis vähegi pädevad inimesed ei saaks tema sõnul anaboolsete steroidide kasutamist soovitada võimalike terviseriskide tõttu, mis võivad avalduda ka väga püsivate tervisekahjustustena.

«Teadlik kasutamine on tohutu tervise tapmine,» märkis ka Põhja-Eesti regionaalhaigla kardioloogiakeskuse juhataja professor Margus Viigimaa. Anaboolsete steroidide kasutajatel esineb tema sõnul südamerütmihäireid, muid südamehaigusi, infarkte, äkksurmi.

Nimelt kasvab anaboolsete steroidide toimel südamelihase mass ning kui südamelihas on paks, siis süda ei mahuta verd sisse ära. «Ta on võimeline hästi tugevasti kokku tõmbama, aga ta ei lõõgastu enam nii hästi ära, et mahutaks vatsakesse piisavalt verd,» selgitas Viigimaa.

Sellega kaasneb tavaliselt kõrge vererõhk, sest selleks, et verd pumbata, on südamel vaja rõhku tõsta.

«Südamelihase paksenemine tekitab rütmihäirete, valede löökide ja südame seismajäämise ohu,» tõdes Viigimaa. «Paksu südamelihasega on paljud rütmihäire tüübid eluohtlikud.»

Mardna võrdles anaboolsete steroidide müüki narkoäriga. Enamikku neist ainetest, mida harrastussportlased kasutavad, pole ravimiametis registreeritud. Kuigi ebaseaduslik on isegi registreeritud retseptiravimite müük väljaspool apteeki, tegelevad anaboolsete steroidide käest kätte müügiga tema sõnul needsamad kulturistid, keda kõik teavad.

Kommentaar

Tagasi üles