Vähemalt kaks Võhma gümnaasiumis õppivat last on saanud tõsiseid tervisehäireid tabletikuuri ajal, mida Viljandimaa hambaarstid on koos oma rootslastest kolleegidega lastele nende vanemate teadmata teinud.
Võhma koolilapsed haigestusid hambaarstide tabletikuuri ajal
Avalikkuse suurema tähelepanuta 1999. aastast Viljandimaa koolides käiv hambakaariese ennetamise projekt oleks sama vaikselt eeloleval kevadel lõppenudki, kui üks ema poleks oma haigestunud lapsega arstile läinud.
Võhma gümnaasiumi 2. klassis õppivat last hakkasid uuel õppeaastal vaevama samad hädad mis eelmiselgi. Tüdrukul tekkis üle kere lööve, kõht hakkas valutama, palavik tõusis üle 40 kraadi ning jalad ei tahtnud enam hästi sõna kuulata.
Vanemad ei teadnud
Tüdruku ema viis lapse lõpuks tuttava arsti juurde ning seal tekkiski esimene kahtlus, et hädade põhjust peaks otsima mõnest rohust, mille vastu laps on allergiline.
Samal päeval selguski, et algklasside õpetajad on Võhma koolis lastele iga päev pärast kolmanda tunni söögipausi andnud fluorisisaldusega tablette Fludent. Neid said lapsed koos söögiportsjonitega või siis pärast einet klassis elavas järjekorras.
Kuigi Viljandimaa kaarieseprojekti koordinaator Aime Jõks ei tahtnud hästi uskuda, et seni ilma ühegi tagasilöögita läinud projekt lapse tervise peale käis, on tüdruku ema selles veendunud.
Esiteks oli ta šokis sellest, et õpetajad söötsid lastele tablette sisse, ilma et vanemad sellest midagi teadnuks. Laps oli talle varem vaid maininud, et õpetajad annavad neile koolis komme.
«Tal tekkis lööve ja palavik juba eelmisel õppeaastal, siis mulle öeldi, et see on koolistress, ma ei osanud aimatagi, et nad lastele mingeid tablette annavad,» rääkis ema. Samas pani ta tähele, et koolivaheajal või siis nädalavahetustel lapse tervis taastus.
Naine ei osanud öelda, kas ka teistel lastel on sarnaseid haigusnähte olnud, kuid ajakirjanikuga kohtunud ema juttu kõrvalt kuulnud tütre teada on küll. «Minu klassivennal oli ka nii, jalad valutasid altpoolt põlvi,» rääkis tüdruk, kelle perearst on nüüd võimlemistunnist vabastanud.
Muu hulgas kirjutas perearst tõendile: «Palun mitte anda Fludenti, kuna lapsel on allergia.»
Võhma gümnaasiumi direktor Ergo Prave oli eilseks tablettide jagamise koolis ära keelanud. Samas kinnitas kooli direktorgi eile Postimehele, et kuulis fluoriiditablettide andmisest alles nüüd ning et algklasside õpetajad tunnistasid talle, et nii on see tõepoolest juba aastaid ka käinud.
Koos harja ja pastaga
Eilse päeva jooksul jäi selgusetuks, kas tüdruku ning tema klassivenna vaevuste taga ikka on needsamad tabletid. Seda põhjusel, et ühegi erialaarsti juurde pole lapsi viidud.
Hambaprojekti koordinaatori Aime Jõksi kinnitusel pole tablettides lastele ohtlikku kogust fluori. Kuigi Eesti hambaarstide heakskiidul toimiv projekt hõlmab kõiki Viljandimaa koole, pole ta kuulnud, et lastega oleks midagi juhtunud.
Tegemist on ühe Rootsi maakonna ja Viljandimaa sõprusprojektiga, mis peaks tugevdama nende laste hambaid, kelle kodukandis on vee fluoriidisisaldus madal.
Tablette jagati Viljandimaa I-III klassi lastele koos hambaharjade ning pastaga. «Kokkuvõtteid tehes on selgunud, et hambakaaries on Viljandi linna ning ka maakoolide lastel vähenenud,» rääkis Jõks.
Küll aga ei mõistnud projektiga paar aastat tagasi liitunud Jõks, miks ei küsitud tablettide jagamisel lastevanemate luba.