Päevatoimetaja:
Sven Randlaid
+372 666 2387
Saada vihje

Ainult kohustus ei ärgita inimesi prügi sorteerima

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Tallinna linnavolikogu määrus muutis juba maist kohustuslikuks prügi sorteerimise, kuid seni viitsivad oma jäätmeid erinevate prügikonteinerite vahel jagada vaid üksikud inimesed. Prügimäele läheb 3900 tonni aknaklaasi

Seda, et tallinlased pole siiani aru saanud jäätmete sorteerimise vajalikkusest, kinnitasid Postimehele nii linnaosavalitsuste vastava ala spetsialistid kui ka prügiveofirmad.

Eeskirjade eiramise peamisteks põhjusteks peetakse inimeste vähest informeeritust, samuti on erineva prügi eraldi kogumine tülikas. Praeguste prügi ladustamise hindade juures ei anna prahi sorteerimine inimestele ka rahalist võitu, kuigi mujal maailmas on see võimalik kokkuhoiu koht.

Ragn-Sellsi turundus- ja müügijuhi Maren Pärna sõnul sordib nende klientidest prügi vaevalt kümme protsenti. «Eramute ja väikeste korterelamute prügikastid asuvad suletud territooriumil ning kõik elanikud teavad, milliseid jäätmeid ühte või teise kasti panna,» lausus ta.

Sama ei saa öelda suurte korterelamute kohta, kus tihti puudub vajalikul hulgal prügikaste. Probleemiks on seegi, et kui kümme inimest sorteeribki kohusetundlikult oma prügi, siis võib ühe inimese hooletus selle töö lihtsalt nurjata. Vanapaberikonteineri sisu rikkumiseks piisab vaid väikesest kogusest toidujäätmetest, märkis ta.

Lasnamäe elanikud ei sordi

Lasnamäe linnaosavalitsuse linnamajanduse osakonna juhataja Vello Karu sõnul on inimesed Lasnamäel väga visad uusi kombeid omaks võtma ning seetõttu ei sorteeri praegu enamik sealsetest elanikest ka oma prügi. «Oleme korraldanud ühistute esimeestele vastavasisulisi õppepäevi, kuid see võtab ikkagi aega,» lausus ta.

Karu hinnangul peletab suure osa inimesi sorteerimisest eemale ka selle kulukus, sest praeguste prahi ladustamise hindade juures sorteerimisega olulist võitu ei saavutata, kuid samas tuleb maksta rohkem mitme konteineri ja nende äraveo eest.

Haabersti linnaosavalitsuse haldusosakonna peaspetsialisti Virge Hinno sõnul ei ole seni jäätmete sorteerimist puudutavat eeskirja kontrollitud, kuid sügisest tahetakse sellega aktiivsemalt tegelema hakata.

Sügisel tulevad trahvid

Eeskirjade rikkujale ehk siis vastava korteriühistu või kinnisvarahooldusfirma juhile võib linnaosavalitsus teha kas ettekirjutuse või trahvi. Erinevate konteinerite muretsemise eest tuleb hoolt kanda aga just korteriühistute või kinnisvarahooldusfirmade juhtidel.

Maren Pärna sõnul muutub prügi sorteerimine aktuaalsemaks siis, kui valmivad uued europrügilad ning praegused jäätmete ladustamise paigad suletakse. Siis tõuseb märkimisväärselt ka prügi ladustamise hind ning taaskasutatavad jäätmed on mõttekas muust olmeprahist eraldada.

Tallinna elanikele peaks see aga reaalsuseks muutuma käesoleva aasta lõpus, mil peaks valmima Harjumaal asuva Jõelähtme prügila esimene etapp. Selle valmimisel suletakse aga automaatselt seni pealinlasi teenindanud Pääsküla prügila. Ladustamishinnad Jõelähtmel võivad aga seniste hindadega võrreldes olla üle kahe korra kõrgemad.

Seni on jõudumööda püüdnud linlastes prügi sorteerimise kommet juurutada ka linnavalitsus, kes on üle Tallinna paigaldanud hulgaliselt mitmevärvilisi prügikonteinereid, kus on eraldi sektsioonid klaasile, plastiktaarale, paberile ning teistele olmejäätmetele.

Teistes Eesti suuremates linnades prügi sorteerimine esialgu kohustuslik ei ole ning sellise korra muutmist kohalikud võimud esialgu ka ei plaani.

Kommentaarid
Tagasi üles