Päevatoimetaja:
Uwe Gnadenteich
+372 666 2071
Saada vihje

Kapo: Zurofi nimekirja mehed pole kurjategijad

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Kaitsepolitsei teatas eile, et natsikuritegude uurija Efraim Zurofi esitatud väidetavate sõjakurjategijate nimekirjas olevad isikud pole natsiroimades osalenud.

KAPO ei kinnita Zuroffi süüdistusi

Kaitsepolitseiamet tuvastas, et Zurofi nimekirjas toodud 16 meest kuulusid kõik 36. Eesti politseipataljoni ridadesse ja Saksa ametivõimud autasustasid neid koos 26 pataljonikaaslasega teise klassi Raudristiga.

«Dokumentaalselt on tõendatud, et 19. novembrist 23. detsembrini 1942. aastal viibis 36. Eesti politseipataljon Venemaal Stalingradi rajoonis ja selle liikmed pälvisid autasud isikliku vapruse eest Stalingradi lahingus punavägede pealetungi tõkestades,» teatas kaitsepolitsei.

«1942. aasta 7. augustil mõrvati väidetavalt Valgevenes Novogrudoki linnas umbes 2500 juuti, kuid kaitsepolitseiametil puuduvad igasugused andmed, et 36. Eesti politseipataljon osales juutide hukkamisel Novogrudokis või oleks pannud toime teisi inimsusevastaseid kuritegusid,» ütles kaitsepolitsei pressiesindaja Olari Valtin.

Samuti on kaitsepolitseiamet seisukohal, et 1942. aasta 7. augustil Novogrudokis toime pandud mõrvade ja sama aasta 23. detsembril Eesti politseipataljonile jagatud teise klassi Raudristide otsesesse seosesse asetamine ei ole tõestatud.

Zuroff pole rahul

Zurofi esitatud 16 nimest koosneva nimekirja läbitöötamisel selgitas kaitsepolitsei, et mitte ükski neist isikutest ei ela hetkel Eestis.

Kaitsepolitsei teatas, et neil puudub informatsioon nimekirjas mainitute asukohast väljaspool Eestit. Kogutud andmete järgi langes nimekirjas toodud isikutest neli meest Teise maailmasõja ajal lahingutes. Lisaks suri viis meest pärast sõda. Ülejäänute puhul puuduvad Eestis andmed nende elukoha ja võimaliku surma kohta.

Efraim Zuroff saatis eile kaitsepolitsei peadirektorile Jüri Pihlile kirja, milles nõudis, et kaitsepolitsei võtaks tagasi oma avalduse ja alustaks otsekohe põhjalikku juurdlust Wiesenthali keskuse juulis esitatud nimekirjas olevate isikute vastu.

USA saatkond näeb vastuolu

USA Tallinna saatkonna pressiesindaja leidis vastuolu kaitsepolitsei eilse avalduse ning president Lennart Meri algatusel loodud inimsusevastaseid kuritegusid uurinud komisjoni järelduse vahel.

«Komisjoni raporti järeldustes teise faasi (1941.-1945. aasta) kohta on öeldud: «36. Politseipataljon osales 1942. aasta 7. augustil peaaegu kõigi Novogrudoki linna järelejäänud juutide kokkukogumisel ja mahalaskmisel,» märkis USA saatkonna pressiesindaja Thomas Hodges.

President Lennart Meri algatusel moodustati 1998. aastal komisjon, et uurida pärast 1940. aastat toime pandud inimsusevastaseid kuritegusid.

Juutidevastaste sõjakuritegude uurimisele pühendunud Simon Wiesenthali keskuse natsikütid andsid kaitsepolitsei peadirektorile Jüri Pihlile väidetavate sõjakurjategijate nimed juuli alguses. (PM/BNS) Zurofi nimekiri

Walter Allase (1917)

Ago Aruia (1913)

Viktor Jaago (1923)

Ants Kiviranne (1923)

Wasüi Kiwi (1918)

Jakob Klaassen Jakob (1916)

Johann Kukk (1916)

Karel Kuutma (1913)

Waiter Laehker (1919)

Boris Reiljan (1921)

Paul Rinne (1919)

Eduard Sasse (1918)

Karl Selleke (1923)

Elmar Vilumaee (1919)

Lembit Waher (1914)

Erich Woohnaa (1923)

Kommentaarid
Tagasi üles