«Need hakkavad juba küllaltki noorelt välja paistma, isegi juba 18-aastaselt,» sõnab Meitern. Samas aitab kitsaste ja liiga väikeste kingade kandmine esivanemate negatiivse kaasavara kiiremini välja tuua.
Üks kirutumaid naiste jalahädasid on väljavõlvunud kont suure varba juures, mida arstid nimetavad sissekaardunud suurvarbaks. Rahvasuus kooljaluuna tuntud kont näeb kole välja, teeb kitsas jalanõus põrguvalu ning venitab kingad välja.
Kooljaluu ravi algjärgus on olulised harjutused tallalihastele, samuti tuleb leida sobivamad jalanõud.
«Rahvasuus on küll levinud, et väljavõlvunud konti määritakse igasuguste asjadega, näiteks joodiga, aga see on rohkem parameditsiin ning sageli kasutu,» lisab Meitern. «Rohkem on abi võimlemisest, täpsemalt harjutustest, mis aitavad jalatalla arhitektuuri normaalses asendis hoida.»
Varbaharjutused abiks. Jalatallaharjutusi ei tohi segi ajada hüppeliigestele mõeldud harjutustega, kus tõustakse kannalt varbaotstele ja tagasi - need harjutused tugevdavad vaid säärelihaseid. Jalatallaharjutusteks on kõik need, mida tehakse varvastega, näiteks maast asjade, müntide või pliiatsite ülesvõtmine, varvaste krousitamine, mudimine jne. Võib ka püsti seistes varvastega üle vaiba tõmmata või üritada varvaste abil sikutada rätiku sisse mässitud raskust. Täpsemad harjutused iga jalahäda puhuks määrab ikkagi erialaarst ehk ortopeed.
Kui kooljaluu on juba koledalt välja kaardunud ja põhjustab pidevalt valu ja ebamugavusi, aitab kirurgiline vahelesegamine. Sissekaardunud suurvarba ravimiseks on olemas üle saja kirurgilise meetodi.
«Vanasti kasutati operatsioonil korrigeeritud luude asendi hoidmiseks metallkruvisid, nüüd isesulavaid naaste,» seletab Meitern. Kindlasti ei pea enam käima kipsis ega nädala jagu päevi haiglas veetma, patsient peaks juba õhtuks koju saama. Operatsioon on ka meie haigekassa hinnakirjas.