Jürgensoni hinnangul polnud presidendi ettepanekutes energiaturg avada ja elektrijaamad riigistada midagi uut. Ka kolmikliidu koalitsioonilepe nägi neidsamu muutusi ette, kuid erinevusega, et elektrijaamad jäävad riigile.
Rüütli plaani järgi tohiks kaugemas tulevikus erastada kuni kolmandiku Narva Elektrijaamade aktsiatest. Jürgensoni hinnangul peaksid ka ülekandevõrgud jääma riigi kontrolli alla.
Jürgenson ei pea mõistlikuks Rüütli soovitust eraldada elektri tootmine, ülekanne, jaotamine ja müük erinevateks ettevõtmisteks. Eesti Energiat ei saa eksministri arvates väga põhjalikult osadeks lõhkuda, sest see hakkab takistama laenude hankimist.
Ka Jaak Leimanni hinnangul on kaevandused ja tootmine üks tervik, mida lahutada ei saa. «Tükkideks jagamist tuleb veel väga põhjalikult arutada, kuid ülekandmist ja müüki võib eraldada küll,» ütles Leimann. Eestis on juba Läänemaa ja Narva jaotusvõrgud erastatud ja selleks vajalik kogemus olemas.
Leimanni hinnangul võib Eesti Energia tükeldamine vähendada peale krediidikõlblikkuse ka ettevõtte konkurentsivõimet turu avanedes liitumisel Euroopa Liiduga.
Praeguse kaksikliidu majandusminister Liina Tõnisson märkis, et energiaturg peaks avanema järk-järgult vastavalt euroläbirääkimistele. «Monopoli lõhkumist tuleb aga veel tublisti arutada,» sõnas minister Kanal 2 uudistesaates.
Tõnisson kinnitas, et valitsuse energeetikaplaan valmib selle aasta lõpuks.
Presidendi ettekandes sisaldus hulk ideid, millega avalikkus on tuttav juba elektrijaamade erastamise debati ajast. Ettepanekuid oli palju, nende seas oli selliseid, mis on juba töös, ja ka selliseid, mida valitsus ja ka avalik arvamus ilmselt lõpuni heaks kiita ei saa.