Päevatoimetaja:
Emilie Haljas
Saada vihje

Veerpalu suusataks lõputult

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Abikaasa Angela ning lapsed Andreas ja Anette toetavad isa pürgimusi jäägitult.

Andrus Veerpalu sõitis olümpiamängudele maailmameistrina ja ühe medalisoosikuna, kuid tema olekust ega ühestki sõnast ei paista pinget. Veerpalu oskab kordaminekutest rõõmu tunda ja edust jõudu ammutada.

Mis mees on treeningukaaslane Jaak Mae?

Jaak on töökas, suure tahtejõuga. Tema peale võib olla kindel, kõik lubatu saab tehtud.

Kui avameelsed saate konkurentidena olla?

Räägime, mida keegi mingil treeningul on tundnud, kuidas võistlustel on läinud. Vahetame infot, näiteks selle kohta, mida on uutes suusasaabastes head või halba.

Suvised treeningud on meil enam-vähem samad, laagrites oleme koos. Talvel on treeningutes rohkem erinevusi.

Reisidel jagame vahel Jaaguga tuba. Kui aga võimalik, elame üheinimesetubades. Kõige rahulikum on võistluseks keskenduda omaette. Kuid ka Jaaguga koos elades pole kunagi probleeme olnud.

Kuidas Mae viletsa võistluse üle elab?

Minu meelest pole ta põdeja tüüpi. Ta võtab olukorda nii, nagu see oli, arutleb rahulikult põhjuste üle.

Kes on teid sportlaseteel enam mõjutanud?

Loetelu tuleb pikk. Alustama peab vanematest, kes tõid mu suusatamise juurde. Neile meeldis, et tegin sporti, nad aitasid mul käia võistlustel.

Hea, et Johannes Toim otsustas Pärnusse tulla, tema juhendamisel hakkasin tõsisemalt suusatamist treenima. TSIKis oli treener Ene Aigro, seejärel Eeri Tammik. Vahepeal oli koondise treener Hain Kinks. Ta kutsus mind suvel koondisega treenima, kuigi ma polnud veel meeste klassis. Viimastel aastatel on suur osa Mati Alaveril.

Noorena koondisse jõudes hoidsin silmad-kõrvad lahti. Kuulasin vanemaid - Jaanus Teppanit ja Urmas Välbet.

Kui palju olete õppinud välismaa tippsportlastelt?

Lugesin suurte sportlaste raamatuid, otsisin sealt iva. Lasse Virenist lugesin suure huviga, eriti tema hirmsatest treeningutest.

Teie abikaasa Angela on samuti harrastanud suusatamist, tutvusite spordiinternaatkoolis. Kas olete leidnud tippspordi ja pereelu vahel tasakaalu?

Viimasel neljal-viiel aastal oleme elu nii korraldanud, et saame laagrites olla kogu perega. Enne seda, 1992. ja 1993. aastal olin palju kodunt ära. Reisid olid kallid, vahel tuli viibida kaks kuud järjest kodunt eemal. Siis oli üsna raske periood. Neilgi tuli vastu pidada.

Angela on ise suusatamist harjutanud, ta saab treeningurütmist aru. Üritab aidata. Ta on õnneks praegu vaba ja pühendanud end minu aitamisele.

Kuidas seitsmese Andrease ja viiese Anette laagrites olek teie päevakava mõjutab?

Perega koos on hea puhata. Kuigi lõunatunnil ei saa võibolla rahulikult olla, viib poisiga tegelemine mõtted spordilt mujale ja nii on treeningukoormust psühholoogiliselt lihtsam taluda.

Kas olete kogu aeg uskunud, et jõuate kord tiitlivõistluste pjedestaalile?

Olen ikka uskunud, muidu oleks väga raske olnud treeninguid taluda. Tähtis on olnud õige treeningurütmi leidmine. Tuli õppida tundma, kus on võimete piir, et mitte liialt pingutada. Tervis on kõige tähtsam. Kui koormus läheb suureks, võid kergesti haigestuda. Viimastel hooaegadel olen püsinud tervena. Nii on olnud lihtsam teha tugevaid treeninguid, sest organism on reageerinud koormusele õigesti.

Kui jälgisite poisikesena Gunde Svani, kas unistasite juba siis niisugusele tasemele jõudmisest?

Pärnus koolis käies oli see tase suur unistus. Samas tundus, et sinna on võimalik püüelda. Olin suhteliselt edukas, mind kutsuti juba kooliks Svaniks.

1999. aastal saite Ramsaus maailmameistrivõistlustel hõbemedali maratonis. Kaks aastat hiljem tuli maailmameistritiitel 30 km klassikasõidus. Milliste mõtetega MMidele läksite?

Ramsaus ei jäänud esimese distantsi, 15 km sõiduga rahule. Uskusin, et olen võimeline paremini sõitma. Teatesõit lisas kindlust. Maratonis olin algusest saadik eesotsas, see andis hea enesetunde, jõudu tuli juurde. Sellest võistlusest on eriti head mälestused.

Lahtis seadsin eesmärgi pääseda pjedestaalile ja kõigi asjaolude kokkulangemisel püüda kõige kõrgemat kohta. Eriti hästi õnnestus mul ajastada tippvorm.

Millal alustate stardiks keskendumist?

Suuremate võistluste eel tuleb tutvuda rajaga. Vaadata, mitu korda tuleb raskeid tõuse võtta. On hea, kui viimase tugeva treeningu saab teha just võistlusrajal.

Viimaste päevade kava on niisugune: tugev treening, pikk sõit, puhkepäev ja soojendustreening. Enne pikki distantse tuleb kolm-neli päeva süüa rohkesti süsivesikuid ja palju juua, et organism süsivesikuid omandaks. Võistluspäeval ma eriti palju ei söö, siis on vaja hoida head kerget tunnet. Püüan magada natuke rohkem kui tavaliselt. Kui vaja, teen ka lõunauinaku.

Üritan olla omaette. Intervjuusid ei taha anda. Loen. Treeneriga täpsustan võistlusajad. Võtan kerge massaazhi. Teen venitusharjutusi, aga nendega ei tohi liialdada.

Mis aladel veel oleks teil annet teha tippsporti?

Noorteklassis tegin triatloni. Ujumine sai varakult selgeks. Kui oleksin tõsiselt triatlonile pühendunud, olnuks võimalusi teha seda hästi. Käisin Eesti koondisega isegi 1991. aasta maailmameistrivõistlustel, kuid korraldajad ei julgenud meid lasta veel Eesti lipu all starti. Siis saime osaleda Prantsusmaa lahtistel meistrivõistlustel.

Suviti olen teinud kaasa maastikurataste võistlustel. Pärast treeningut ujun Kaarna järves, Pühajärves või Annimatsil. Sõidan ka maanteerattaga.

Maailmameistrina pole pääsu rahva tähelepanust. Kuidas avaliku elu tegelase staatus teid mõjutab?

Talvel üritan kõiki kohtumisi vältida. Kui on palju rahvast koos, tekib oht saada pisikuid. Eelmisel kevadel läks vahepeal kohtumiste kava liiale. Sõidad autoga kohale, räägid juttu, midagi head selles polnud. Väsitas, tervis polnud ka kõige parem.

Kohtumised sponsoritega on varem kokku lepitud, Mati on neid klapitanud treeninguplaaniga. Nendeks tuleb aega leida.

Samas olen üllatunud, et inimesed oskavad hästi küsida.

Teie viimane suurem spordiväline elamus?

Angela on võtnud teatripileteid. Olen näinud häid etendusi. Puhkusereisid on ikka ilusad. Viimati käisime Küprosel, mere ääres.

Millega naaseb Jaak Mae Salt Lake Cityst?

Tänavuse hooaja tulemuste põhjal ja kõigi asjaolude klappimisel võiks saada medali. Jaak on kõva võitleja, tagaajamisvõistlusel on tal suured võimalused.

Teil on kodu Otepääl. Olete maailmameister. Kui ka olümpia läheb edukalt, mis teid veel tippspordis hoiaks?

Suusatamine on väga meeldiv tegevus, aga mitte kehva, vesise ja porise ilmaga. Ent kui inimesed sel talvel vandusid, et miks jälle lund sajab, oli mul väga hea tunne. Naudid päikesepaistelist talveilma Kääriku metsas, ei tahagi treeningult ära tulla.

Mõistagi hoiab spordis tulemuste saavutamise nälg. Tahad teada, milleks oled võimeline. See on ka töö, saan korraliku palga. Tööpaik on Otepääl, siin on pere, kõik on sobinud.

Kommentaarid
Tagasi üles