Kõige vähem tühivisiite oli uuringu järgi reumatoloogidel. «Sageli määravad edasisuunamise korra eri haiguste ravijuhendid,» ütles Eesti Reumatoloogia Seltsi esimees Tõnu Peets.
Näiteks on väga oluline, et haige jõuaks reumatoloogi juurde kohe, kui algab liigesepõletik.
Peets nentis, et haigekassa rahastab teatud uuringuid ainult eriarstidele. «Ja vahel perearst kahtlustab mõnda haigust ja alles hiljem selgub, et seda pole. Aga ta soovib oma patsiendile parimat,» ütles Peets.
Reumatoloogi sõnul tuleb ette ka seda, et inimene nõuab saatekirja ja oma kaebusi perearstile üldse ei esitagi. Sama möönis ka perearst Kalda.
Eriarstide juurde tehakse Eestis keskmiselt neli miljonit visiiti aastas. Kui kolmandik neist on nn tühivisiidid, siis näitab lihtne arvutus, et aastas tehakse neid 1,2 miljonit. Kui võtta eriarsti keskmiseks visiidimaksumuseks 200 krooni (mida maksab haigekassa), kulub asjatutele visiitidele üllatuslikult suur summa – 240 miljonit krooni.
Seda on rohkem kui 210 miljonit, mida haigekassa nõukogu tuleva aasta eelarve kärpeks nagu tikutulega taga otsis.
Perearstid ja haigekassa on juurelnud, kuidas käituda olukorras, kus perearst hindab, et patsiendil ei ole tegelikult vaja eriarsti konsultatsiooni, aga patsient siiski nõuab seda. «Ka juhtub üpris sageli, et patsiendil on erialaarstiga juba kokkulepe visiidiks olemas ja perearsti juurde tullakse vaid saatekirja järele,» rääkis Kalda ja lisas, et sellisel juhul võiks saatekirjale kirjutada «patsiendi soovil», mis peaks olema piisav märk selleks, et haigekassa saaks otsustada, kas maksab raviteenuse eest täies mahus või mitte.