Närvirakkude tekke ja huku uurimiseks olid teadlased varustanud hiired geenidega, mis tootsid loomade organismis kõige võimsamat närvikasvufaktorit GDNFi tavapärasest rohkem. Kõik sellise geenikombinatsiooniga sündinud isashiired osutusid aga viljatuks.
«Selgus, et GDNF mõjub muu hulgas ka sperma tüvirakkudele,» selgitas Saarma. «Kui GDNFi on liiga palju, moodustuvad tüvirakkudest mitte spermatosoidid, vaid uued tüvirakud. Kui aga GDNFi on liiga vähe, tekib spermatosoide tavapärasest rohkem.»
Mõttes meeste beebipillid
Esialgu on tuvastatud ainult printsiip ning kogu protsessi täpsem uurimine seisab alles ees.
Võib loota, et tulevikus lubab avastus end kasutada kahel moel: viljatutel meestel saab selle abil spermatosoidide hulka suurendada, tervetele meestele aga saab pakkuda võimalust spermatosoidide tootmist pidurdada. Teisisõnu tähendab see perspektiivi luua rasestumisvastased tabletid meestele.
Tartu Tähe erakliiniku naistearsti Andrei Sõritsa sõnul on pooled viljatusjuhtumid seotud just meeste probleemidega. «Varem ei pööratud sellele erilist tähelepanu, tänapäeval on meeste lastetuse diagnostika ja ravi aga väga aktuaalne,» nentis Sõritsa.
Ta tervitab ka meestele mõeldud rasestumisvastase tableti loomise perspektiivi, sest senised ravimid kipuvad spermatosoidide tootmist igaveseks lõpetama ega ole seetõttu kuigi levinud.
«Oleks õige, kui rasestumisvastaste vahendite koha pealt oleksid sood võrdsed,» arvab Sõritsa.
Mart Saarma ja Hannu Sariola töörühmade põhihuvi on suunatud hoopis sellele, kuidas närvisüsteemi varasest arengust õppida meetodeid hilisemate ajuhaiguste raviks.