Päevatoimetaja:
Liisa Ehamaa
Saada vihje

Tallinnas avati Friedrich Karl Akeli mälestustahvel

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy

Tallinna Kesklinna Valitsus koostöös MTÜ Konstantin Pätsi Muuseumiga avas täna keskpäeval Tallinnas Roosikrantsi tänav 10 maja seinal Friedrich Karl Akeli mälestustahvli.

Mälestustahvli avamisest võttis osa ka välisminister Toomas-Hendrik Ilves, kes oma kõnes rõhutas, et jõhkralt roimatud Friedrich Akeli ainsaks süüks oli Eesti riigi ülesehitamine, kirjutas Raepress. Välisminister lisas, et jälgides poliitilist situatsiooni maailmas ei ole sellise ohu eest kaitstud ka tänapäeva Eesti riigimehed. Kesklinna vanem Siim Kiisleri sõnul on Akel seni teenimatult vähe tunnustamist leidnud ja mälestustahvli avamine on vähim, mida selle olulise riigimehe mälestuse austamiseks teha saab. Pühapäeval kell 13.30 toimub Friedrich Karl Akeli sünnikohas Hallistes Viljandimaal tema mälestuskivi avamine. Sellele järgneb Akeli elutööd tutvustav konverents Halliste põhikoolis ja riigimehe elu kajastava filmi näitamine. Friedrich Karl Akel sündis 5. septembril 1871. aastal Pärnumaal Halliste kihelkonnas Kaubi karjamõisas. Ta lõpetas 1897. aastal Tartu Ülikooli arstiteaduskonna. Alates 1902. aastast töötas ta Tallinna silmaarstina, 1913 - 1917 oli ta Tallinna linnavolikogu esimees. Eesti Kristliku Rahvaerakonna asutajaid. 1922 - 1923 töötas Eesti saadikuna Soomes. 1924. aastal oli ta Eesti Vabariigi riigivanem. Hiljem töötas mitmes valitsuses välisministrina ja saadikuna Rootsis ning Saksamaal, oli Eesti esindaja Rahvusvahelises Olümpiakomitees. Aastatel 1938 - 1940 oli Riiginõukogu liige. Friedrich Karl Akel oli üliõpilaskorporatsiooni Fraternitas Estica auvilistlane. Akel arreteeriti 17. oktoobril 1940. aastal ning mõisteti surma järgmise aasta juulis. Akel lasti maha 3. juulil 1941. aastal Tallinnas.

Tagasi üles