Päevatoimetaja:
Marek Kuul
Saada vihje

Politsei pesi Meelis Lao puhtaks

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Meelis Lao (vasakul) ja Jüri Mõisa sõprus ähvardas viimasele maksta Tallinna linnapea koha Siseminister Tarmo Loodusel ei liikunud üllatusest ükski närv, kui tänavu 28. märtsil Washingtonis Föderaalse Juurdlusbüroo peakorteris lõppenud hommikusöögi järel võttis FBI esindaja Eestis William Moschella korraks jutuks allilma ristiisaks kirjutatud Meelis Lao.

Lao oli mõne aja eest tahtnud saada USA viisat. Ameeriklased olid tõrksad seda andma, sest mitu tapmiskatset üle elanud Lao kriminaalregistris on kaks märget.

1988. aastal karistas Harju rajooni rahvakohus teda ühele piinamisloole liiga lähedal olemise eest tingimisi aastase vanglakaristusega ja kevadel 1997 mõistis Helsingi esimese astme kohus ta süüdi 18 000 liitri piirituse salakaubaveos, karistuseks kaheksakuuline tingimisi vanglakaristus.

Professionaalne huvi tõukas FBI esindajat Moschellat näost näkku kohtuma Tallinna linnapea Jüri Mõisa hea sõbra Laoga, keda mõnel pool ka Eesti allilma suhtekorraldajaks nimetatakse.

«Ma võin teile kasulik olla, mul on eriti Peterburis palju sidemeid,» olevat Lao enda hinda üles kruvima hakanud. Umbes nii, nagu tunneks ta Piiteris kõiki - alates sealt Moskvasse kerkinud president Putinist kuni allilma suurkuju Konstantin «Mogila» Jakovlevini.

Memo jäi tähelepanuta

USA sissesõiduviisat Lao siiski ei saanud, kuid Moschellale meenus too naljakas kohtumine uuesti Washingtoni peakorteris, kui FBI direktor ja Loodus olid pikalt rääkinud Vene ja Eesti politsei koostööst organiseeritud kuritegevuse ohjeldamisel.

Mida täpselt Moschella Lao ja Mõisa kohta ütles, on memos, mille koostas jutuajamist tõlkinud Eesti saatkonna teine sekretär Miko Haljas. Nüüd ütlevad mõned, et diplomaat pani natuke värve juurde ega mõistnud Moschella veeretatud sõnapallide konteksti.

Diplomaat Haljase memo arhiveeriti ka siseministeeriumis ja peaministri büroos, kuid keegi sellesse enam ei süvenenud. Laost üksinda ja temast koos Mõisaga oli nii palju räägitud-kirjutatud, et teemas puudus uudis.

Kolm nädalat hiljem, kui Isamaaliidu ja Reformierakonna tüli pealinna võimuliidus muudkui pöördeid kogus, meenus kellelegi see vana memo.

«Olukord Tallinnas on juba nii hull, et ameeriklaste FBI hoiatab Eesti siseministrit linnapea Mõisa ja Meelis Lao sidemete eest, sest allilm tungib võimustruktuuridesse,» arutlesid poliitikud.

Reede, 20. aprilli pärastlõunal rääkis siseminister Loodus Voore põhikooli saalis, kui hea on haldusreform ja valdade ühinemine. Samal ajal paiskas KUKU raadio eetrisse teate, et linnapea Mõisa hea sõber Lao peseb Vene raha, millest olevat teatanud FBI direktor Freeh isiklikult.

Looduse pressiesindaja Ilona Leib viskas pool tundi hiljem auto tagaistmele mobiili aku, mis oli reporterite kõnedest tühjaks kulunud.

Ajakirjandus tulistas valangutega. «Kui esitatud väited osutuvad tõeks, pole linnapeal mingisugust muud võimalust, kui ise tagasi astuda,» põrutas reformierakondlasest Tallinna volikogu esimees Rein Voog Päevalehes.

Londonist, Euroopa Rekonstruktsiooni- ja Arengupanga aastakoosolekult helistas eile hommikul Moschellale linnapea Mõis. FBI ametnik ütles talle ainumõeldava lause: FBI-l pole alust Laod kriminaalses tegevuses süüdistada.

Loodus viis raporti

«Ma tegin pärast telefonivestlust FBI esindajaga Baltimaades William Moschellaga enda jaoks järelduse, et Reformierakond on avalikkusele valetanud,» võidutses Mõis BNSile antud usutluses.

«Mõis valetab, kui väidab, et Reformierakonna juhatus on ametkondlikuks kasutamiseks mõeldud informatsiooni levitanud,» kaitses BNSi vahendusel end erakonna juhatuse liige Jürgen Ligi.

Moschella ja Mõisa telefonikõnest sai kiiresti teada ka Meelis Lao. «Kõik minu äritehingud on tehtud ametlikult,» teatas ta Print Best OY faksilt saadetud pressiavalduses. «Täna kinnitas fakti, et jutt minu väidetavast seotusest Peterburi maffiaga on alusetu, ka FBI esindaja.»

Kell 16 astus Stenbocki majas tagantjärele sünnipäeva pidava Laari kabinetti siseminister Loodus.

Pruunikast flamingost ja roosakatest liiliatest seatud kimbu oli ta valitsusjuhile juba hommikul kell 10 kinkinud, kui Laar ta välkkõnega enda juurde kutsus ning kuue tunni pärast politsei raporteid nõudis. Nüüd andiski Loodus Laarile valgesse ümbrikusse peidetud kaks ettekannet, mida ehtisid punased templid «Salajane».

Kaks FBI puhastatud meest

Kaitse- ja keskkriminaalpolitsei lugesid raportites üles Lao vana kriminaalregistri, võtsid omaks veel paari aasta taguse jälitushuvi tema vastu, meenutasid ehk, et tegemist pole ingliga, kuid tunnistasid lõpuks: praegu puuduvad andmed Lao kuritegelikust olevikust. Ja ei sõnagi Peterburi maffiast.

Laar luges mõlemad ettekanded läbi. Mõis võiks endale siiski paremini valida sõpru, kellega avalikkuse ees suhelda - umbes nii võis Laar mõelda. Eilne õhtu kulus tal mõtisklusele, mida teha Isamaaliidu ühe tiiva ja reformierakondlastega, kes lootsid FBI ja Lao kätega Mõisa kukutada.

Mida Laar ütleb, selgub täna hommikul, kui peaminister avalduse teeb.

«Jüri Mõis ja Meelis Lao on nüüd ainsad inimesed Eesti Vabariigis, kelle kohta FBI on teatanud, et nad pole allilmaga seotud,» nägi Laari Mõisa-puhastuse manöövrit läbi üks võimuliidu poliitik.

Nagu ikka sellistel puhkudel, tema nime ajakirjandus ei avalda.

Laar: FBI on kistud sisepoliitikasse Peaminister Mart Laar, kas teie olete lugenud välisministeeriumi memot Looduse kohtumisest 28. märtsil FBIs?

Jah.

Kas memo sisaldab nii häirivat infot, mis seaks kahtluse alla Mõisa jätkamise Tallinna linnapeana?

Seda memot on võimalik tõlgendada mitmeti, sellepärast olengi andnud härra Loodusele ülesande saada selge seisukoht meie vastavatelt ametiasutustelt ja ka FBI-lt.

On üsna ennatlik langetada üht või teist otsust selle memo põhjal. See ei oleks praktiline ja ka riigi huve silmas pidades õige. Eesti riigis kulgevad kõik asjad nii, nagu nad kulgema peavad, ehk ametlikult, läbi vastavate struktuuride.

Kas memos mainiti Meelis Lao nime?

Ma peaksin nüüd selle memo ette võtma. Kui ütlen ühte- või teistpidi, siis järsku ma luiskan. Selles memos tõstatati küsimus, mis on seotud… Seda võis mõista nii ajakirjanduses avaldatud informatsioonina, seda võis mõista ka teisiti… Enne kui hakkan seda memot täpselt lahkama, kuulame ära siseministri ja FBI esindajate seisukohad.

Ei arva, et FBI oleks väga vaimustunud massiivsest avalikust tähelepanust ning ka sellest, et selle info või info mõistmise järgi mängitakse hoopis teisi, Eesti-siseseid poliitilisi mänge, kuhu FBI on enda tahtmatult sisse mässitud.

Argo Ideon, Toomas Sildam
uudised@postimees.ee

Kommentaarid
Tagasi üles