«Vabariigi juhtkond mõistis selgelt, et sellises olukorras pole võimalik edasi minna, ja valitsusjuhi vahetus oli vajalik kogu juhtkonna maine huvides,» tunnistab praegune kinnisvaraärimees Toome, kes juhtis ministreid kuni kevadeni 1990.
«Teinekord tuleb ohverdada väga tubli inimene, kui teatud asjaolude kokkusattumise tõttu on kogu valitsuse tegevus halvatud ja häiritud,» ütleb Toome.
Avalikkuse silmis ebapopulaarseks muutunud ministrid ei saa enam tööd teha, sest ei suuda hommikust õhtuni mõelda oma ametiülesannetele, vaid sageli hoopis sellele, kuidas õigustada oma tublidust ja sundida ka ülejäänud valitsust sama avalikult kinnitama.
Seega peaks Laar paluma Pärnojal ja Jürgensonil lahkumisavalduse kirjutada?
«Mina ei räägi persoonidest, vaid olukorrast, kus oleks mõistlik paluda ministritel lahkuda,» astub Toome päevapoliitikast sammu kaugemale. «Poliitikas on loomulik, et poliitikud tulevad, teevad midagi hästi, kui eksivad, siis lähevad ära, mis aga ei välista, et tulevad tagasi.»
Toome jääb korraks mõttesse: «Aadrilaskmine valitsuse puhul on mõeldud ju ikka selleks, et valitsus terveneks, mitte selleks, et veri välja lasta.»
Aprillis 1990 Toompeal valitsusjuhi kabinetti asunud Edgar Savisaar ei pääsenud ministrite väljavahetamisest juba esimesel tööaastal. Keskkonnaminister Toomas Frey vahetus Tõnis Kaasiku vastu 1991. aasta veebruaris, ning samal päeval tuli ka põllumajandusminister Vello Linnu asemele Harry Õunapuu.
Praegu nõuab Savisaar opositsiooniliidrina järjekindlalt kogu peaminister Mart Laari valitsuse lahkumist.
«Kõige küpsem on väljavahetamiseks peaminister,» leiab ta Postimehe poolt Laari valitsuse teise aastapäeva puhul korraldatud küsitluses. «Muidugi on ka ministreid, kelle väljavahetamise üle otsustamisel pole vaja pikalt diskuteerimiseks aega raisata.»