42-aastane Harri Kirvesniemi purustas dopingu kasutamisega illusioonid «puhta spordi» võimalikkusest Soome Suusaliidu juhid vabandasid eilsel pressikonverentsil kogu rahva ees - Maailma Antidopinguagentuuri (WADA) analüüsid paljastasid, et lisaks Jari Isometsäle ja Janne Immonenile on positiivseks osutunud veel kahe nais- ja kahe meesuusataja A-proovid.
Enne B-analüüside tulemuste selgumist lubasid oma nime avaldada Harri Kirvesniemi ning Milla Jauho, pisut hiljem ka Mika Myllylä. Ajalehe Helsingin Sanomat andmetel on neljas patustanu Virpi Kuitunen.
Meestekoondise peatreeneri Kari Pekka Kyrö sõnul hakkasid vahelejäänud murdmaasuusatajad keelatud ainet plasmaekspandrit kasutama kaks nädalat enne Lahti MM-võistlusi.

«1999. aasta Ramsau MMi järel teatas Rahvusvaheline Suusaliit (FIS), et paljud atleedid olid pruukinud verevedeldajat,» ütles Kyrö. «Otsustasime ka ise proovida. Aga kui plasmaekspander 2000. aasta algul keelati, lõpetasime manustamise.»
Vahelejäämist ei kardetud
Kyrö väitel ajendas medikamenti uuesti proovima koduse MMi vastutusrikkus. «Sportlastel oli plasmaekspandri mõjust jäänud hea mulje, ravim alandas hemoglobiini taset veres ja tõstis sooritusvõimet.»
Enne riskantse sammu astumist uuris Kyrö, kui suur on vahelejäämise võimalus. Ekspertidena kasutas ta nii Soome kui välismaa spetsialiste. «Asjatundjate arvates oli risk nullilähedane. Nii otsustasimegi paremate tulemuste nimel katsetada.»
Ajakirjanike turmtule all raius Kyrö kindlalt, et keelatud ravimit pruukis vaid kuus sportlast. «Vägisi ei tilgutatud kellelegi midagi veeni,» nentis ta. «Sportlane kas tahtis või ei tahtnud mängu kaasa teha.»
Lisaks atleetidele olid Kyrö sõnul toimuvaga kursis naiste treener Jarmo Riski ja kaks koondise arsti. «Soome suusatajad ei kasuta dopingut süstemaatiliselt,» kinnitas Kyrö. «Ka praegune näide kinnitab, et asjaga oli seotud kitsas ring.»
Pressikonverentsi ülejäänud esinejad jäid eile teisejärgulisteks tegelasteks. Kuigi dopingupatune Jari Isometsä oli vahetult enne koosistumist ajakirjanikele kinnitanud: dopingumanipulatsioonidega oli kursis ka ametist vabastatud murdmaasuusatamise juht Antti Leppävuori.
Leppävuori sõnul saabus aga tema jaoks selgus alles MMi päevil. Suusaliidu peasekretär Esa Klinka vabandas oma teadmatust tõigaga, et ei käinud koos suusatajatega kunagi võistlustel ega treeningulaagrites.
Soome ajakirjandus ristis pressikonverentsi Soome suusatamise matusteks ja võttis imestunult vastu Kyrö teate, et rahaliselt läks dopinguafäär maksma alla 2000 marga.
Usub puhtasse sporti
Kuue sportlase üheaegse vahelejäämisega püstitasid põhjanaabrid kurva maailmarekordi. Kyrö pani noortele südamele, et suusatamine jääb endiselt fantastiliseks alaks, samas möönis ta, et avalikkuse silmis satuvad nüüd paratamatult kahtluse alla ka Myllylä «puhtad etteasted Ramsaus ja Nagano taliolümpiamängudel».
Lohutavalt ei kõlanud ka Harri Kirvesniemi teleintervjuus lausutud sõnad: «Usun endiselt puhtasse sporti. Võin käsi südamel kinnitada, et tipus saab püsida dopingut kasutamata.»
Medalisaak sulab lumena
Pärast dopinguskandaali algust on põhjanaabrite medalisaak järjest kahanenud.
Nii Immonen, Myllylä kui ka Kirvesniemi kuulusid kuldsesse teatenelikusse. Isometsä pidi aga loovutama 15 km hõbemedali.
Kuituneni ja Jauho positiivne dopinguproov tähendab hüvastijättu naiste teatesõidu hõbemedaliga. Ka jääb Kuitunen ilma jälitussõidu kullast.
Harri Kirvesniemi individuaalseks laeks jäi viies koht 15 km klassikadistantsil. Sel võistlusmaal algselt kuuenda koha saavutanud Andrus Veerpalu on nüüd tõusnud neljandaks.