Paide kutsekeskkooli õpilased ja õpetajad said kahe nädala asemel poole pikema vaheaja, sest koolil pole raha kallinenud kütte eest maksmiseks.
Laomajanduse viimase kursuse õpilane Karin Luik tunnistas, et nii pikk koolivaheaeg teeb laisaks. «Kuulsin teistelt, et koolil pole kütteraha ja seepärast saime ligi kuupikkuse vaheaja,» lisas Luik.
Kaua kütmata maja ja külmad ilmad sundisid õpilasi esimestel koolipäevadel klassides üleriided selga jätma.
«Mõned klassid on üsna külmad, sõrmed kohmetuvad ja ei saa kirjutada. Jopega on ebamugav klassis istuda,» rääkis Luik.
Normides ettenähtud 18 kraadi asemel oli Luige meelest ruumides sooja vaid 15-17 kraadi. Tema kursusekaaslased kurtsid, et ühiselamus on samuti jahe.
Säästsid 100 000 krooni
Seda, et kooliaeg võiks suvel kahe nädala võrra pikemaks venida, Luik ei uskunud. «Minu teada lõpetame ikkagi jaanipäevaks,» lausus ta.
Esmakursuslane Livia Peebo ütles, et talle meeldis kaua kodus olla. «Meile küll ei selgitatud, miks nii pika vaheaja saime, aga minul pole sellise puhkuse vastu midagi,» lausus ta.
Kutseõpetaja Alfred Kangur polnud aga kauase koolist eemalolekuga rahul. «Kui see oli eksperiment, siis tuleb teha arvestus, kas asi tasus end ära,» mainis Kangur. «Pärast pikka vaheaega on nii õpilastel kui õpetajatel raske alustada.»
Paide kutsekeskkooli direktori Lembit Veermaa andmetel vähenes kooli eelarve võrreldes 1999. aastaga ligi kahe miljoni krooni võrra. «Seoses soojahinna tõusuga jääb meil 860 000 krooni puudu,» nentis ta.
Suurte külmadega kulub kooli kütmiseks 10 000 krooni päevas, pika vaheajaga õnnestus Veermaa väitel säästa 100 000 krooni. «Majas hoidsime sel ajal sooja viis kraadi, neljas ametiruumis töötas soojapuhur,» selgitas ta.
Seoses soojahinna tõusuga võtab kool kütte eest maksmiseks raha õppekulude arvelt. Direktor tunnistas, et seetõttu pole võimalik osta tänapäevaseid seadmeid ja õpikuid.
Programm tuleb läbi võtta
800 õpilase ja 53 õpetajaga Paide kutsekeskkool jäi talvepuhkusele 24. detsembrist. Esialgu pidi õppetöö jätkuma 8. jaanuaril, siis aga lükkus vaheaja lõpp 22. jaanuarile.
Paide gümnaasiumi direktor Peeter Putk ei hakanud ennustama, kuidas nende kool edaspidi toimib. «Toasoojus läheb igal pool kallimaks, aga õiget külma pole veel olnudki,» nentis ta.
Putk ei soovinud anda hinnangut kutsekeskkooli juhtide otsusele pikendada soojakulude kokkuhoiu eesmärgil talvist vaheaega, tõdes aga, et midagi ebatavalist selles pole.
«Nii on mujal varemgi tehtud,» sõnas ta. «Tähtis on see, et jõuaks õppeprogrammi läbi võtta. Kuid põhikooli ja gümnaasiumi seaduses on koolivaheajad määratud ja neid muuta ei tohi.»
Signe Kalberg, Järva Teataja
uudised@postimees.ee