Lukas rääkis kaua ja oli märgata, et inimestel hakkab külm. «Me andsime talle kolm minutit,» pomises Toomas Käbin Rootsi saatkonnast.
«Ma saan aru küll, et teil on külm, aga ma olen ajaloolane,» ütles Lukas samba jalamilt. «Kujutage ette väsinud Rootsi väge, kes on maganud püsti seistes poris ja ometi võidab lahingu,» kuulutas Lukas.
Enamikule hakkas asi kohale jõudma, külmavõitu ju. «Ja loodus, et mitte öelda jumal, saatis lõpuks rootslastele abi. Tuli must pilv, millest paiskus venelaste näkku tõeline lumetorm, ja nad andsid alla,» rääkis Lukas oma jutu lõpuks.
Laupäeval ei tulnud musta pilve ja lumetormi. Tuli musta mantliga Ants Liimets ja ütles, et on aega rahvale kuju näidata.
Hjelm-Wallén, Lukas ja Ers eemaldasid kujult valge katte.
Umbes viiemeetrisel graniitpostamendil asuv sinaka paatinaga kaetud pronkslõvi mõjub kahe kindluse taustal suursuguselt. Arvatavasti suursugusemalt kui eelmine lõvi, mis seisis Tallinna-Narva maantee ääres linna sissesõidul.
See, et esialgses suuruses kuju taastamiseks raha ei jätku, oli nii Eestis kui ka Rootsis juba kolm-neli aastat tagasi selge. Praeguse kuju jaoks andsid raha Rootsi suurfirmad ja pangad, postamendi püstitamise maksis kinni Kreenholm.
Laupäevastest pidustustest, mis jätkusid sõjaväetrummarite ja karoliinide etendustega linnusehoovis, sai osa kogu Narva. Õhtul kell viis nägid narvalased ja jaanilinlased 300 aasta eest võidetud lahingu auks uhket ilutulestikku.
Rahvahulk, mis ilutulestikku vaatamast Kreenholmi poole Narva juga vaatama kiirustas, ummistas tänavad.
Vaatamata sellele oli kõik korraldatud nii hästi, et soovijad pääsesid suuremate probleemideta Kreenholmi sillale vaatama spetsiaalselt Rootsi päevade auks avatud ja valgustatud juga.
Vast 20 000 Narva elanikku vaatas Rootsi päevade kultuuriüritusi. Rootslased tulid mürinal ja äratasid Narva.
Ago Gashkov, Narva
Ago Gashkov töötab «Aktuaalse kaamera» Ida-Virumaa korrespondendina