Karksi vallavanem Arne Tae kohtus eelmisel nädalal Saksa ümberkasvatusprojekti «Eriprojekt Eesti» töötaja Mi-chael Hanischiga.
«Ta rääkis, et Renèl on elamisluba, teised on siin alla 90 päeva ja neil pole elamisluba tarvis,» ütles Tae. «Kui see oleks tõsine Saksa riigi projekt, siis oleks asjaajamine korrektsem.»
Tae küsis ka, miks Saksa projekt ei anna ümberkasvatamisele tulijatest teada valla sotsiaalametnikule või politseile. «Hanisch ütles mulle, et ükski eestlane ei käi end Saksamaal üles andmas. Tema meelest oleks selline ülesandmine diskrimineeriv,» ütles vallavanem.
Karksi valla inimesed olid Tae sõnul häiritud, kui selgus, et ümberkasvamise asemel hakkas saksa nooruk taas vargile.
Michael Hanisch ütles eile Postimehele, et otsest koostööpartnerit «Eriprojekt Eestil» siin polegi. «Me töötame koos paljude inimestega,» sõnas ta. «Siiani pole olnud vajadust ühisfirma või -projekti järele.»
Hanisch keeldus avaldamast, kui palju noori on Eestisse ümber kasvama tulnud, tema kinnitusel on neid lisaks Viljandimaale veel mujal Lõuna-Eestis.
«Me tahame tuua noored eemale arvutimängudest ja kallitest riietest, et nad mõistaks, mis on oluline,» ütles ta. Tema sõnul on projekti tegevus Eestis legaalne, sest kuidas saaks ümberkasvatamisega tegelev projekt lubada endale valetamist.
Noorukeid vastuvõtvad pered ei teeni Hanischi sõnul 16 000 krooni kuus, nagu projekti «Tuletorn» vahendusel Eestisse tulijad. «See pole päris taskuraha, aga ka mitte nii suur summa,» lisas ta.
Villu Päärt, Helgi Kaldma
uudised@postimees.ee
Helgi Kaldma töötab ajalehes Sakala
Loe ka Postimehe juhtkirja