Päevatoimetaja:
Uwe Gnadenteich
+372 666 2071

Tallinn kaalus valimiskabiinide kardinatest loobumist

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Artikli foto
Foto: Raigo Pajula / Postimees

Kui veel eile otsustas Tallinna valimiskomisjon loobuda valimiskabiinidele kardinate tellimisest, siis tänaseks on komisjoni seisukoht muutunud ning plaanitud uuendust tõenäoliselt ellu ei viida.

Tallinna valimiskomisjoni eilse koosoleku protokollist selgub, et komisjon otsustas mitte tellida valimiskabiinidele kardinaid ning pidas vajalikuks valijaid muudatusest teavitada.

Valimiskomisjoni esimees, linnasekretär Toomas Sepp ütles Postimehele, et praeguseks on olukord siiski muutunud ning suure tõenäosusega linn kardinatest veel ei loobu. «Eilne otsus on protokollitud, see oli komisjoni liikmete arvamus, aga mingi otsus ei ole ajas sada protsenti… Tänaseks oleme juba pigem teisel arvamusel,» lausus ta.

Sepp rääkis, et eelmistel valimistel on linn tavajaoskondade kabiine koos kardinatega rentinud, kuid tänavu otsustati kokkupandavad kabiinid, paraku ilma kardinateta, osta. Kardinate tellimine oleks tema sõnul «üksjagu suur kulutus», sest linnas on kokku 97 jaoskonda, kus igaühes on keskmiselt kolm-neli kabiini.

Kokkuhoid pole siiski mitte ainus argument, miks kardinatest loobumist arutati. Muu hulgas võiks muudatus raskendada tema hinnangul häältega manipuleerimist, sealhulgas häälte ostmist.

Samuti tõi Sepp näiteks, et kui vaadata, mis mujal maailmas toimub, siis paljudes teistes riikides ja linnades kardinaid ei kasutata. Samas nentis ta, et Eestis on inimesed harjunud hääletama kardina taga ning harjumuse jõud on suur.

Küsimusele, kas kardinatest loobumine ei ohustaks hääletamise salajasust, vastas Sepp, et mõned võivad nii tõesti väita, kuid kui valija on kabiinis seljaga teiste poole, ei ole tegelikult paista, keda ta valib. Ainsana tõi ta esile olukorra, kus valija ajab kabiini seintel asuvates kandidaatide nimekirjades näpuga järge ning võib nii oma eelistuse tahtmatult paljastada. «Võimalik, et see on üks suuremaid argumente, miks ei saaks kardinatest loobuda,» märkis ta.

Samal ajal on valimiskomisjonil tema sõnul mitmeid võimalusi, kuidas muuta kabiinide paigutust hääletamisruumis. Näiteks saaks kabiini asetada tema sõnul nii, et selle avatud külg oleks seina poole.

«Ma isiklikult siin väga suurt probleemi ei näe, aga kui üldsus arvab, et peaks [kardinaid siiski kasutama], siis me ikkagi teeme seda, et ainult sellepärast ei hakkaks keegi valimistulemusi vaidlustama,» ütles Sepp Postimehele.

Seaduste kohaselt peavad valimised olema vabad, üldised, ühetaolised ja otsesed ning hääletamine olema salajane. Kohalikud valimised toimuvad 20. oktoobril.

Tagasi üles