Uusehitised ja ulme
Linz: Ars Ectronica ehk meediakunstide keskuse uus hoone Linzi vanalinnas otse Doonau kaldal paistab eelkõige silma arhitektuuri poolest. Õhtuvalguses on klaasist kuubikukujuline hoone kord punastes, siis jälle sinistes või rohelistes värvides. Hoone uus ja madalam osa valmis kultuuripealinna projekti raames. Keskuse viiel korrusel saab tutvuda viimaste elektroonikaalaste saavutustega ja isegi ulmeliste projektidega, näiteks esemete printimisega. Muuseumi külastaja saab joonistada arvutis eseme, mille printer välja prindib. Olgu esemeks siis ämblik, mudelauto või kuubik, mille sees pall. Printimine ise võtab aga kaua aega – keskmiselt 18 tundi.
Lisaks esemete valmistamisele saab aimu, kuidas liigub heli, kui ennast liigutada ja samal ajal ise rääkida.
TALLINN: Uusi hooneid valmib kultuuripealinna aastaks ka Tallinnas. Nimelt lõpeb 2011. aastal Lennusadama angaaride renoveerimine, kuhu laieneb ka Eesti Meremuuseum. Lennusadama alal asuv ja Euroopa kultuuripealinna aastaks renoveeritav vesilennukiangaaride kompleks kuulub maailma arhitektuurimälestiste sekka, olles esimene raudbetoonist koorikkatusega ehitis maailmas. Paari aasta pärast pole angaarides paiknev muuseum koduks mitte üksnes maailma ainsale säilinud miiniveeskajale, allveelaevale Lembit, vaid ka muljetavaldavale kolmetasandilisele püsiekspositsioonile.
Projektid elavad edasi pärast kultuuriaastat
Linz: Linzi kultuuripealinna muusikalisel juhil Peter Androschil tuli idee, et inimesed võiksid ümbritsevat müra tähele panna. Ta otsustas näidata, kui erinev lärm olla võib. Nüüd nimetatakse Linzi ka akustiliseks linnaks. Linzi vanalinnas alustas suvel tööd maja nimega Akustikon, kus saab tajuda, kuidas materjalid heli tagasi peegeldavad. Samuti saab tutvuda muusikateostega, mis mingil ajal olid keelatud.
Ühes näitusetoas on seinas kolm toruotsa. Torud looklevad Akustikoni majast välja. Pannes kõrva majas sees vastu toru, saab kuulata, mis toimub näiteks Linzi raekoja platsil või kõrvaltänavas.
Linnas võib näha ka mitmeid kõrva kujutavaid pilte, mis tähendavad, et selles kohas tasub hetkeks peatuda ja kuulata, mis seal ümber toimub. Kuna projekt on osutunud populaarseks, soovib Linz akustilise linna ideega jätkata ka järgmistel aastatel.
TALLINN: üheks sihtasutuse Tallinn 2011 eesmärgiks on taaskasutus. Korraldajad ise kutsuvad seda roheliseks turunduseks. Sellele, kuidas seda inimestele teadvustada, vastas Tallinn 2011 kommunikatsioonijuht Andri Maimets, et eelkõige alustavad nad iseendist. Näiteks on kultuuripealinna sümboliseeriv rinnamärk tehtud Püha Vaimu kiriku vanast katuseplekist, korraldajate visiitkaardid taaskasutatud paberist ja õlakotid endistest valimisplakatitest.