Päevatoimetaja:
Sven Randlaid
+372 666 2387
Saada vihje

Reisihimulistel õpilastel jääb koolitöö unarusse

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Perekond Pilisner sõidab Tenerifele. Kuna poeg õpib koolis hästi, andsid õpetajad talle loa tundidest puududa.
Perekond Pilisner sõidab Tenerifele. Kuna poeg õpib koolis hästi, andsid õpetajad talle loa tundidest puududa. Foto: Mihkel Maripuu

Paljud koolid ei suuda midagi ette võtta õpilastega, kes kehvast õppeedukusest hoolimata sõidavad vanematega õppetöö ajal puhkusereisile. Õpetajate sõnul suhtuvad vanemad koolist puudumisse liiga kergekäeliselt.

«Õpetajad muidugi selle üle rõõmsad pole, et korraga on kolm või rohkem õpilast klassist puudu,» ütles Tallinna reaalkooli direktori asetäitja õppetöö alal Ene Saar. «See tähendab jälle lisatööd ja -aega. Ega selle vastu muud moodi saagi kui ainult vanematega rääkides ja selgitades.»

Kui varem oli koolist puudumiseks vaja arstitõendit, siis nüüd piisab vanema kirjast. Kuna ükski seadus ega määrus õppetöö ajal reisimist ei keela, siis on paljud koolid lihtsalt sunnitud seda aktsepteerima.

Sõltub õppeedukusest

Pärnu Raeküla gümnaasiumi õpetaja Jana Pilisner märkis, et õppetöö ajast reisile lubamine peab sõltuma laste õppeedukusest. Paljud vanemad aga leiavad, et kool võiks õppetöö ajal reisimisse leebemalt suhtuda. Reise vaheaegadele planeerida on lapsevanemate sõnul üsna raske, sest Euroopa riikides on koolivaheajad samal ajal ja reisid siis poole kallimad.

«Üks pool on kindlasti majanduslik, teine aga, et pileteid pool aastat ette broneerida on sama hästi kui võimatu,» lausus Valdo Randpere, kelle lapsed õpivad Gustav Adolfi gümnaasiumis. «Paljudel vanematel on väga liikuv ajakava ning töid pool aastat ette planeerida pole võimalik.»

Mõned koolid, näiteks Gustav Adolfi gümnaasium, on võtnud väga range hoiaku: reisimine õppetöö ajal on keelatud. «Üldiselt on lapsevanemad teadlikud, et meie koolis on selline suund,» lausus kooli õppejuhi kohusetäitja Tiivi Pikhof. «Rahaline võit perekonnale õppetöö ajast reisile minnes pole koolile mingi põhjendus.»

Prantsuse lütseum on oma reeglitega üks rangemaid. «Tahaks näha lapsevanemat, kes julgeb sellele vastu hakata,» ütles lütseumi direktor Lauri Leesi. «Ette on tulnud igasugu asju, aga põhimõtteliselt reiside kategooriline keelustamine õppetöö ajal toimib ilusasti.»

Tulge mõistusele!

Haridusminister Tõnis Lukas tunnistas, et õppetöö ajal reisimine on paljude koolide jaoks probleem. Minister toetab õppeasutusi, kus nõuatakse õpilastelt kohalviibimist.

«Inimesed võiksid mõistusele tulla ja aru saada, et massiline puhkusele lendamine koos lastega selliste odavreisidega või viimase hetke pakkumiste lendudega paneb kooli ja õpetaja õlgadele suure lisakoormuse,» ütles ta.

Koolikohustus ja reisipakkumised

• Eestis on õppuritele ette nähtud 175 kohustuslikku õppetööpäeva kuni 17-aastaseks saamiseni.

• Riik on selleks koolidele raha eraldanud ning eeldab, et seda kohustust täidetakse.

• Puhkuseks on õpilasele ette nähtud vaheajad.

• Reisimisel on võimalik viimase hetke pakkumisega võita tuhandeid kroone. Näiteks pakub Novatours jaanuaris viimase hetke pakkumisega Egiptuse reise alates 3990 kroonist inimese kohta. Planeerides reisi märtsivaheajaks, saaks samale reisile minna alates 8690 kroonist. Praeguseks on märtsivaheaja odavamad reisipaketid juba välja müüdud.

Tagasi üles