15 aastat tagasi loodud teaduspark on tänaseks arenenud Tartu ettevõtluse üheks olulisemaks tugistruktuuriks.
Baltimaade esimene teaduspark sündis 15 aastat tagasi Tartus just seetõttu, et siin oli suur potentsiaal ülikooli ja teadusasutuste näol olemas. «Füüsikainstituudi teadlastegrupil, kes vabanes tollal Nõukogude Liidu suurtellimuste heaks töötamisest, tekkis koostöös linna- ja maavalitsusega idee luua teaduspark, mis hakkaks toetama teaduspõhise väikeettevõtluse arengut,» sõnasTartu teaduspargi tegevdirektor Toomas Noorem.
Nagu Euroopas tavaks, tegutsevad teaduspargid tihedas koostöös kohaliku omavalitsusega ja nii on ka Tartu teaduspargist saanud linnale tõhus abi soodsa ettevõtluskliima loomisel.
Oluline samm teaduspargi arengus oli uue nüüdisaegse inkubatsioonihoone valmimine eelmisel aastal. AS Clifton juhatuse esimees Lembit Dalberg loodab, et Tartu teaduspargi järgmine ehitatav korpus võiks senisest enam sisaldada kõrgtehnoloogilist infrastruktuuri. Praegu tegutseb teaduspargis 55 asukasfirmat ja 14 inkubatsioonifirmat, kus töötab kokku ligi 400 inimest.
Tänavu 15. aastapäeva tähistav Baltimaade vanim teaduspark ei näe enda rolli ainult teaduspõhise ettevõtluse toetamises, vaid on muutunud tugistruktuuriks linna ettevõtlusele laiemalt.
«Eesti majanduselus leviv üsnagi ohtlik tendents, et palgad tõusevad tööviljakusest kiiremini, on muutnud tootlikkuse tõstmise kogu ettevõtluse võtmeküsimuseks,» rääkis Toomas Noorem. «Nii peavad ka traditsioonilised tööstusharud karmistuvas konkurentsis ellujäämiseks üha enam teaduspotentsiaali kasutama, mida õnneks Tartus jagub.»
Teaduspargi roll on olla sillaks ettevõtete ja teadusasutuste vahel ning vahendada ka firmade omavahelist koostööd.
Tartu ettevõtluse arengut toetavad ka teaduspargi rahvusvahelised sidemed ja ühisprojektid. Ühelt poolt pakuvad need kohalikele ettevõtetele uusi võimalusi ja turge, teisalt teevad neid paremini nähtavaks.
Väga hea koostöö on teaduspargil soomlaste ja belglastega, eelmise aasta jaanuaris kirjutas teaduspark alla oma kõige globaalsemale koostöömemorandumile Hiina Tsinghua ülikooli tehnosiirdeasutustega.
Kuna tänavune ettevõtlusnädal keskendub just koostööle, siis on SA Tartu Teaduspark hea näide, mida hästikorraldatud koostööga võib korda saata.
Meteci Valduse OÜ juhatuse liige:
«Tartu teaduspark võiks aidata kaasa ülikoolide, teadusasutuste ja ettevõtete lepingute sõlmimisele ning koordineerida nendevahelisi arendusprojekte.»
SA Tartu Teaduspark tegevdirektor:
«Traditsioonilised tööstusharud vajavad arenguks üha enam teaduspotentsiaali ja teaduspargi roll on olla sillaks teaduse ja ettevõtluse vahel.»