Päevatoimetaja:
Margus Martin
Saada vihje

Tartu teaduspark toetab teaduslinna ettevõtlust

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Baltimaade vanim teaduspark tähistab tänavu oma 15. aastapäeva.
Baltimaade vanim teaduspark tähistab tänavu oma 15. aastapäeva. Foto: Postimees.ee

Väärt mõtetest pole kasu, kui need jäävad vaid mõne inimese pähe ringlema. Et neist ühiskonnale kasu tõuseks ja seemnest ka vili võrsuks, on vaja soodsaid tingimusi. Just soodsa atmosfääri loomine väärtuslike teadussaavutuste ja uuenduslike mõtete reaalsesse ellu jõudmise eest seisab hea SA TartuTeaduspark.

Teaduspark on ettevõtluskeskus, mis toetab alustavaid ettevõtteid, pakkudes neile ruume, äri arenguks vajalikke teenuseid, kontakte ja koolitusi. Tänu teaduspargile on Tartus aastate jooksul tekkinud hästitoimiv koostöövõrgustik, mis hõlmab ülikooli, ettevõtteid, teadusparki ja linna.



Teaduspargi toel edukaks



Teaduspargi toel on saanud tuule tiibadesse mitmed tänaseks tuntud ja edukad vägagi erinevates valdkondades tegutsevad Tartu ettevõtted.



1993. aastal Tartu teaduspargis kahemehefirmana alustanud osaühingust Tarmetec on kasvanud Metec ettevõtete grupp, kuhu on koondunud viis Tartus tegutsevat metallitööstusettevõtet. Firma toodab sõidukeile roostevabast terasest lisavarustust ja detaile ning metallkonstruktsioone, millest üle 70 protsendi müüakse väljapoole Eestit. Meteci grupis töötab kokku 320 inimest.



Kaks astelpajusid kasvatavat perekonda, kes otsisid võimalusi oma kasvanduste toodangut paremini ära kasutada, asutasid 2003. aastal OÜ Tervixi. Teaduspargi kaasabil loodi kontaktid Eesti ülikoolide teadlastega ning praeguseks turustab Tervix oma astelpaju-, kuusevõrse- ja võilillesiirupit ning hanerasva- ja kummelisalvi edukalt ka Soome. OÜ Tervixi juhatuse liikme Henry Nuter-Tammini sõnul on teaduspargist saadud igakülgset abi alates rahaliste vahendite leidmisest ja firma tutvustamisest kuni tehnoloogia väljaarendamiseni.



Tartu teaduspargi silmapaistvamaid kõrgtehnoloogiaettevõtteid on AS Clifton, mis alustas tegevust 2001. aastal. Clifton kasutab pooljuhtides tavapärase räni asemel kvaliteetsemat ja kuumakindlamat galliumarseniiti, mis võimaldab suurendada elektroonikaseadmete töökindlust ja vähendada kaalu. Firma toodang on hinnatud mitmete välisriikide elektroonikatööstustes.



Kõnekas on seejuures ka fakt, et 2006. aastal investeeris Skype`i eestlastest loojate investeerimisfirma Cliftoni arengusse 25 miljonit krooni.



Baltimaades esimene



15 aastat tagasi loodud teaduspark on tänaseks arenenud Tartu ettevõtluse üheks olulisemaks tugistruktuuriks.



Baltimaade esimene teaduspark sündis 15 aastat tagasi Tartus just seetõttu, et siin oli suur potentsiaal ülikooli ja teadusasutuste näol olemas. «Füüsikainstituudi teadlastegrupil, kes vabanes tollal Nõukogude Liidu suurtellimuste heaks töötamisest, tekkis koostöös linna- ja maavalitsusega idee luua teaduspark, mis hakkaks toetama teaduspõhise väikeettevõtluse arengut,» sõnasTartu teaduspargi tegevdirektor Toomas Noorem.



Nagu Euroopas tavaks, tegutsevad teaduspargid tihedas koostöös kohaliku omavalitsusega ja nii on ka Tartu teaduspargist saanud linnale tõhus abi soodsa ettevõtluskliima loomisel.



Oluline samm teaduspargi arengus oli uue nüüdisaegse inkubatsioonihoone valmimine eelmisel aastal. AS Clifton juhatuse esimees Lembit Dalberg loodab, et Tartu teaduspargi järgmine ehitatav korpus võiks senisest enam sisaldada kõrgtehnoloogilist infrastruktuuri. Praegu tegutseb teaduspargis 55 asukasfirmat ja 14 inkubatsioonifirmat, kus töötab kokku ligi 400 inimest.



Tänavu 15. aastapäeva tähistav Baltimaade vanim teaduspark ei näe enda rolli ainult teaduspõhise ettevõtluse toetamises, vaid on muutunud tugistruktuuriks linna ettevõtlusele laiemalt.



«Eesti majanduselus leviv üsnagi ohtlik tendents, et palgad tõusevad tööviljakusest kiiremini, on muutnud tootlikkuse tõstmise kogu ettevõtluse võtmeküsimuseks,» rääkis Toomas Noorem. «Nii peavad ka traditsioonilised tööstusharud karmistuvas konkurentsis ellujäämiseks üha enam teaduspotentsiaali kasutama, mida õnneks Tartus jagub.»



Teaduspargi roll on olla sillaks ettevõtete ja teadusasutuste vahel ning vahendada ka firmade omavahelist koostööd.



Tartu ettevõtluse arengut toetavad ka teaduspargi rahvusvahelised sidemed ja ühisprojektid. Ühelt poolt pakuvad need kohalikele ettevõtetele uusi võimalusi ja turge, teisalt teevad neid paremini nähtavaks.



Väga hea koostöö on teaduspargil soomlaste ja belglastega, eelmise aasta jaanuaris kirjutas teaduspark alla oma kõige globaalsemale koostöömemorandumile Hiina Tsinghua ülikooli tehnosiirdeasutustega.



Kuna tänavune ettevõtlusnädal keskendub just koostööle, siis on SA Tartu Teaduspark hea näide, mida hästikorraldatud koostööga võib korda saata.




TOOMAS LEPP


Meteci Valduse OÜ juhatuse liige:



«Tartu teaduspark võiks aidata kaasa ülikoolide, teadusasutuste ja ettevõtete lepingute sõlmimisele ning koordineerida nendevahelisi arendusprojekte.»




TOOMAS NOOREM


SA Tartu Teaduspark tegevdirektor:



«Traditsioonilised tööstusharud vajavad arenguks üha enam teaduspotentsiaali ja teaduspargi roll on olla sillaks teaduse ja ettevõtluse vahel.»

Tagasi üles