Päevatoimetaja:
Sven Randlaid
+372 666 2387

Mereväetuukrid lõhkasid esimesed Suuropi vrakilt leitud miinid

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Berit-Helena Lamp
Copy
Miinijahtijad «Ugandi» ja «Admiral Cowan».
Miinijahtijad «Ugandi» ja «Admiral Cowan». Foto: Marianne Loorents / SL Õhtuleht

Mereväe miinijahtija Ugandi meeskond tegi täna Suures Väinas kahjutuks miiniveeskaja Suurop vrakilt ja selle lähiümbrusest leitud miinid.


Ugandi avastas miinid möödunud nädalal läbi viidud miinitõrjeoperatsiooni käigus. Täna lõhkasid mereväelased kolm miini, kahjutuks tegemist ootab kaks lõhkekeha, teatas kaitseväe peastaap.



Ugandi jätkab vraki ja selle lähiümbruse uurimist mehitamata allveeroboti abil. Uuringute tulemused miinitõrjeoperatsiooni käigus piirkonnast leitud lõhkekehadest antakse reedeks.

Merevägi arutab koostöös Veeteede Ameti, kohaliku omavalitsuse ja teiste ametkondadega võimalikke edasisi samme Suure Väina meremiinidest puhastamise osas.

Miinid ei kujuta endast otsest ohtu laevaliiklusele, kuna miiniveeskaja Suurop vrakk ei asu otseselt laevateel vaid selle lähistel. Miinid võivad põhjustada aga suurt ohtu kõigele merepõhjas inimtegevusega seonduvale ja võivad ohtlikuks muutuda keskkonnatingimuste, nagu hoovuste ja põhjasetete liikumine, muutudes. Veeteede Amet on Suuropi vraki ümbruses välja andnud navigatsioonihoiatuse.

Suurop oli aastatel 1920-1940 Eesti Mereväe miiniveeskaja. 1940. aastal võttis punalipuline Balti laevastik miiniveeskaja üle. Laev uppus koos miinilastiga 11. augustil 1941. aastal olles teel Irbe väina poole. Tõenäoliselt sõitis Suurop Saksa põhjamiinile.

Miinijahtija Ugandi on üks kolmest Ühendkuningriigilt Mereväele soetatud miinijahtijast, mis on varustatud nüüdisaegsete miinitõrjesüsteemidega ja võimaldavad senisest tõhusamalt veealuseid lõhkekehasid avastada ja kahjutuks teha

Mereväe põhitegevus on miinitõrje ja miinisõjavõime arendamine, samuti vastutab merevägi demineerimistööde eest sise- ja territoriaalmeres.

Aastatel 1994-2009 on Merevägi Eesti vetes läbi viidud miinitõrjeoperatsioonide käigus avastanud ja kahjutuks teinud üle 600 lõhkekeha.

Tagasi üles