Päevatoimetaja:
Marek Kuul
Saada vihje

Eesti Draamateater saab välisvalgustuse

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Töömehed pesevad teatrimaja paekivifassaadi kuuma vee ja survepesuriga, vuukide puhastamine on aga puhas käsitöö.
Töömehed pesevad teatrimaja paekivifassaadi kuuma vee ja survepesuriga, vuukide puhastamine on aga puhas käsitöö. Foto: Peeter Langovits

Eesti Draamateater saab renoveerimise käigus uue fassaadi ja katuse ning esmakordselt ajaloos ka tervikliku välisvalgustuse.

30. septembril, kui Eesti Draamateater avab uue hooaja traditsiooniliselt etendusega «Eesti matus», lülitatakse pidulikult sisse kogu maja välisvalgustus ja tähistatakse ehitustööde lõppu.

«Tundub uskumatu, aga välisvalgustust pole 1910. aastal valminud kunagisele Saksa teatri majale kunagi varem spetsiaalselt projekteeritud,» rääkis teatri tehnikadirektor Aldo Niilus.

Kolm aastat tagasi renoveeriti põhjalikult teatri publikuruumid, nüüd on järjekord fassaadi ja katuse käes. Kui kõik läheb plaanipäraselt, algab teatrirahva ruumide remont järgmisel kevadel.

Draamateatri 2500 ruutmeetri suuruse fassaadi kallal askeldab iga päev 40-50 ehitajat, selgitas projektijuht Ivo Liiv. Paekivi puhastatakse survepesuriga 90-kraadise kuuma veega ja kaetakse lubjaveega, et kive erosiooni vastu kaitsta.

Kogu maja saab uue värvilahenduse, mis on esialgsele võimalikult sarnane. Katus kaetakse uute punaste kividega, plekist kuplite tumeroheline värv asendatakse beeži tooniga. Uuendatud krohvipinnad kaetakse samuti pastelsetes heledates toonides värvidega. Eesmärk on kogu värvilahendus taastada võimalikult sarnasena, nagu see oli hoone valmimisel.

Töö käigus puhastatakse ja renoveeritakse ka kõik kivist kaunistusdetailid. Draamateatrit ümbritsev asfaltkate asendatakse remonditööde käigus kiviparketiga, mille sisse paigutatakse osa välisvalgustitest.

Nii fassaad kui ka katus olid tehnikadirektor Niiluse sõnul kehvas seisukorras. Vihma ajal püüti ämbritega laest nirisevaid ojasid, välisseintest pudenes tänavale krohvi.

Mõni aeg tagasi juhtus õnnetus lavatornis, mille 22 meetri kõrgusest laest pudenes etenduse vaheajal alla suur krohvilahmakas. Õnneks ei viibinud sel hetkel ruumis ühtegi inimest.

Kommentaarid
Tagasi üles