Päevatoimetaja:
Marek Kuul
Saada vihje

Mida kasutada blogimiseks?

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Artikli foto
Foto: Repro

Kolme populaarsema blogisüsteemi võrdlus

Blogida või mitte ei ole paljude jaoks enam küsimus. Loo­mulikult blo­gi­da. Ent kuhu oma ajaveeb üles seada? Kolm tuntumat tasuta blogimi­smoo­torit on Blog­ger, LiveJournal ja WordPress. 1999 avatud Blogger.com oli üks esimesi blogimis­moo­toreid ning see on üks enim kasutatud veebipäeviku mootoreid.



Kasutajakonto tegemine on lihtne ja käib kiiresti. Esiteks registreeritakse uus Google'i konto või logitakse olemasolevaga sisse. Teiseks tuleb blogile anda nimi ja valida aadress. Üks võimalus on võtta Bloggeri serveris asuv aadress kujul kasutajanimi.blog­spot.com. Ent kel oma koduleht olemas, saab päevikut pidada ka seal. Seejärel tuleb paika panna blogi kujundus.



Ühele blogile mitu autorit



Postitamine toimub tekstiredaktori abil, mis sisaldab piisavalt tööriistu. Võimalik on valida fonti, muuta teksti suurust, asetust, värvi jne. Abiks on ka nimekirjade, piltide, linkide ja tsitaatide lisamise võimalus. Autor saab alati muuta oma blogi nime, kirjeldust ja isegi aadressi. Samuti saab ühele päevikule lisada mitu autorit, kellel kõigil luba teha postitusi ja muuta vanemaid.



Samuti 1999 avatud Live­Jour­nal.com oli selle looja jaoks võimalus hoida keskkoolisõpru kursis oma tegemistega. 2005 ostis blogi­mis­tarkva­ra­firma Six Apart Live­Journali endale. Praegu kasutab seda üle 12 miljoni inimese.



Kasutajakonto tegemine on aeganõudvam kui Bloggeris. Täi­detavaid välju on rohkem, samuti tuleb valida, millist kon­tot tahetakse – tasuta või tasulist ehk reklaamiga või ilma.



Blogi kujundaminegi on töömahukam. Sarnaselt eelmisega saab blogi kujundada disainimistööriistade ja mallide abil, soovijad võivad ajaveebi kujundada html- ja css-keeli kasutades.


Siin on aga palju lisavidinaid ning päeviku omanik saab näidata välja suuremat originaalsust. Esmakordsele blogijale on LiveJournal küllalt keeruline kasutada.



Sissekannete tegemisel on siingi olemas kõik võimalused mis Bloggeris, pluss paar lisavidinat. Kohe jäi silma tööriist meedia lisamiseks. Bloggeris on video lisamine keerulisem, liiati ei saa seal lisada küsitlusi ja helipostitusi. Tasuta helipostituste hulk on LiveJournalis siiski piiratud.



Kolmas blogimootor Word­Press.org alustas 2003, kui hakati tasuta pakkuma blogi­tarkvara. Programm arenes ja  selle põhjal tehti uus lehekülg, mis pakkus ajaveebi pidamise võimalust. Nüüd kasutab seda üle miljoni inimese.



Kogub ise statistikat



Uue blogi alustamine Word­Pressis on imelihtne ning sarnane Bloggeriga. Aadress on kasutajanimi.wordpress.com.



Blogiga majandamiseks on kasutajal paneel «My Dash­board», kus on hästi liigendatud kujul olemas kõik päeviku pidamiseks vajaminevad tööriistad. Boonusena on Word­Pressile sisse ehitatud statistika kogumise süsteem.



Kõik kolm on mingil määral sarnased. Erinevusi märkab vaid lisavõimaluste osas. Võistlusel jääks teistest pisut maha Live­Journal, sest selle lihtkontol napib võimalusi või häirivad reklaamid.



Bloggeril ja Word­Pres­sil on palju häid omadusi ja midagi ebameeldivat silma ei hakanud. Word­Pressil on osa lisasid tasulised, kuid neid keskmisel päevikupidajal vaja ei lähe.

Kommentaarid
Tagasi üles