Kolmapäeval ähvardas 54-aastane purjus jalgrattur Tartu poe parklas talle signaali lasknud autojuhti 4,5 millimeetrise kaliibriga õhupüstoliga.
Väljakutse peale kohale sõitnud politseinikud hiilisid joobnule selja tagant ligi, kui ta oli relva kabuuri pannud, ja tegid mehe relvituks.
Läinud nädalal vehkis arvatavalt narkojoobes meeskodanik relvaga Tartus Küüni tänaval asuva pubi tualetis.
Kuna tualetti peitunud isik otsustas seal ka pauku teha, sai selgeks, et mehel on käes õhkrelv.
Kuna mees korraldustele relv maha panna ja tualetist väljuda siiski ei allunud, tuli korrakaitsjatel kasutada kiirust ja jõudu, et tasakaalutu isiku käest õhkrelv inimvigastusteta kätte saada.
Igapäevaselt relvadega kokku puutuv Allen Leego märkis, et politseinikku õhkrelvaga ähvardades riskib isik otseselt sellega, et ta võidakse lihtsalt kohapeal maha lasta.
«Politseinike väljaõpe näeb ette, et otsese relvaga ähvardamise juhtumi puhul võidakse avada tuli,» tähendas ta.
Pealegi ei suuda politseinikud igas olukorras neid ähvardava ohu ulatust ja relva tüüpi kindlaks teha ning ka seetõttu võib «naljaviluks» õhkrelva haaramine uljaspeale letaalselt lõppeda.
Tänapäeva kerglaskerelvad on kunagistest võimsamad
Leego ütles Postimees Online`ile, et 15-20 meetri pealt lastes võib tänapäeva õhupüss või -püstol tekitada samasuguse vigastuse nagu väikesekaliibriline vintrelv.
Leego sõnul võib näiteks korraliku Saksa päritolu õhupüssil kuuli algkiirus olla isegi suurem kui väikese kaliibriga vintrelval.
Kaugema maa peal «väsib» kuul muidugi vintpüssi omaga võrreldes ära, kuid lähedalt laskmisel võivad olla rängad tagajärjed.
Nõukogudeaegse lapsepõlvega meestele, kes pärast täisealiseks saamist õhkrelva käes hoidnud ei ole, on õhupüsside ohtlikkust keeruline selgitada, sest tollased valdavalt Vene päritolu ja laadimiseks keskelt pooleks murtavad relvad olid Leego sõnul äärmiselt nigelad.
Praegused õhupüstolid aga tulistavad laengu välja gaasi- või õhuballoonide toel ning see annab kuulile hoopis võimsama kiirenduse.
Pealegi kasutatakse paljudes õhupüstolites ümaraid, väga väikese õhutakistusega metallkuule, mis elusolendile tõsiseid vigastusi põhjustavad.