Päevatoimetaja:
Uwe Gnadenteich
+372 666 2071
Saada vihje

Mehi ehivad mansetinööp ja lipsunõel

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Artikli foto
Foto: Liis Treimann

Kuigi mansetinööbid ja lipsunõel ei eelda pidulikku sündmust ja neid võib kanda iga päev, ei ole need Eesti meeste seas siiski väga levinud ehted. Nii tulebki vähegi erilisema soovi korral poodide asemel ehtekunstniku poole pöörduda. Valik on lihtsalt väike.

Moekunstnik Arne Niidu sõnul on mansetinööbid ja lipsunõelad praegu väga moes. Seejuures ei määra tema sõnul päeva pidulikkus üldse nende kandmise traditsiooni – neid sobib kanda igal ajal.

«Lipsunõel ja mansetinööbid käivad klassikalise meestesärgi juurde. Kantakse ka ilma pintsakuta särke ja ehteid sinna juurde, mis on siis dekoreeriva tähendusega,» ütles Niit.

Mansetinööpide kandmiseks peab olema õige pintsak ehk pintsaku varrukas peab olema nii pikk, et särk paistaks sõrmelaiuselt välja. Avanema peaks ka pintsaku varruka kõige alumine nööp, mis jäetakse lahti, et mansetinööp paistaks välja. Ka särgi varrukas peaks olema piisavalt pikk.

«Valmisülikonna varrukad ei ole tavaliselt mõeldud mansetinööpidega kandmiseks. Kes teadlikult seda moodi järgib, laseb endale pintsaku õmmelda,» ütles moekunstnik.

Et lipsunõel näha jääks, on tarvis aga madalama revääriga ülikonda, mis on moekunstniku sõnul praegu just väga moes. Kuid Niidu sõnul ei saa öelda, et mansetinööpide ja lipsunõelte kandmine oleks Eesti meeste hulgas suur mood. Oleme veel arengustaadiumis.

Mansetinööpide valik on meil samuti küllaltki kesine, huvitavaid eriti ei pakuta. Siin on koht, kus kunstnikud saaksid ennast välja elada või siis tasub ehteid osta näiteks Pariisist, soovitas Niit.  

Moes on silmatorkavad ehted

Mansetinööpe ja lipsunõelu võib moekunstniku sõnul kanda iga päev ka seetõttu, et need on ehted, nagu sõrmus või rinnamärk.

«Need on viimasel ajal veel ühed vähesed allesjäänud meeste ehted. Ühe õige ülikonna juurde käivad need kindlasti, eriti pärastlõunasel ajal. Soovitan neid kindlasti kanda,» ütles ta.

Tavaliselt dikteerib mood selle, millised lipsunõelad ja mansetinööbid olla võiks. Kui moes on kuld, siis kollased, kui moes on punased särgid, siis punase põhjaga või kividega mansetinööbid jne. Praegu on moes kividega ja küllaltki kirkad mansetinööbid, dändilikud ja silmatorkavad.

Mood on romantiline, ajalooline, barokkstiilis, nii et kindlasti ei peideta praegu ehteid. Tallinna Kaubamaja moenõustaja Anu Lõhmuse sõnul on aga tavalistes ehtekauplustes müüdavate nii-öelda masstoodanguna valminud lipsunõelte ja mansetinööpide puhul raske välja tuua mingeid trende, sest ehted on enamasti konservatiivsed ja väga tagasihoidlikud, kaunistuseks peal ainult veidi geomeetrilist mustrit.

«Võib vaid öelda, et mood muutub lihtsamaks ja on praktilise väärtusega. Mansetinööpi määrab trend rohkem, lipsunõelu vähem. Need on enamasti võimalikult praktilised ja lihtsad, ei midagi ülepingutatut,» ütles Lõhmus.

Ka Tallinna Kaubamaja loovjuhi Kristina Herodese sõnul on mansetinööbid ja lipsunõelad isikupäraste lisandite hulka kuuluvad detailid, mille juures moekus ei ole kõige tähtsam.

«Pigem võiks arvestada oma elustiili ja karakterit ning leida just sellega haakuv disain, kas siis midagi väga lihtsat ja funktsionaalset, modernselt värvikat või kaunistatumat-kuninglikumat,» ütles ta.  

Ehtekunstnik teeb ainulaadse

Moe üldistes liikumistes on aga Herodesegi sõnul tunda suunda lihtsuse poole ning seda ka detailides.

«Lipsunõel on tegelikult funktsionaalne asi, mis kiire eluviisi juures lipsu kenasti paigal hoiab, moeka kitsa lipsu puhul on tema kasutegur eriti suur,» ütles ta. Tavalistes kauplustes pakutavate lipsunõelte ja mansetinööpide kõrval võib neid lasta aga valmistada ka ehtekunstnikul.

OÜ Kuldgraal juhataja ja ehtekunstniku Raili Vinni sõnul on kauplustes pakutavad lipsunõelad ja mansetinööbid küll laitmatu disainiga, ent isikupäratud.

 «Need on kindla peale tehtud ja sobivad kõigile, ent mitte kellelegi isikuliselt. Ehtekunstnike valmistatud asjad on aga ainulaadsed, üksikud,» ütles ta.

Ehtekunstnikke on tema sõnul mitmesuguseid – kes töötab ajatult ja klassikalises laadis, ent on ka omapärasema tehnikaga kunstnikke ja noori tegijaid, kellele iseloomulik mängulisus.

Autoriehted sobivadki Vinni sõnul eelkõige neile, kes soovivad valida ehet enda isiksusest lähtuvalt ning saada särki või lipsu kaunistama midagi originaalsemat.  

Eestlane ei ole kullainimene

Lipsunõelu kantakse Vinni sõnul rohkem kui mansetinööpe. «30–40 aastat tagasi käisid need kindlasti paaris, nüüd see enam nii pole. Lipsunõelu kannavad palju ametlike organisatsioonide ametnikud, näiteks pangatöötajad, kellele need on nagu ametiriietuse üks osa. Kindlasti kantakse neid ka pidulikul puhul,» ütles Vinn. Mansetinööpe kannab naise sõnul aga rohkem elitaarsem seltskond ning tavaliselt vanemad mehed.

«Noored kannavad mansetinööpe vähem, millest on muidugi kahju.» Põhiliselt valmistatakse lipsunõelu ja mansetinööpe hõbedast ja mõnedel ehetel on ka kullalisandid. «Eestlane ei ole eriti kullainimene, eesti mees on oma olekult küllaltki suletud, meie inimesed ju väga ei sära, eriti mehed,» põhjendas Vinn.

Kui kulda kantaksegi, siis on sellest valmistatud mansetinööbid ja lipsunõelad tagasihoidlikumad ja peenemad.

«Tavahärrasmehega suured kullast ehted kokku ei käi, eestlane ei kanna neid lihtsalt välja,» ütles Vinn. Põhiliselt kaunistab kividest meeste ehteid oonüks, mida Vinn nimetab klassikaliseks meeste ehete kiviks. Veel sobib meeste ehetele hematiit ehk verekivi, mis on must ja kerge metalli läikega.

Ka sobivad meeste ehetele sünteetilised kivid, näiteks tsirkoonid. «Meeste ehete kivid on enamasti tumedad, eriti ei ole meeste ehetel näiteks punaseid kive,» selgitas Vinn.

Autoriehteid on võimalik osta galeriidest, ent võib ka ise ehtekunstniku poole pöörduda ja talle oma soovi esitada. «Inimene võib ise välja mõelda, millist ehet ta tahab, aga ka meie pakume kavandeid.»

«Palju tellitakse näiteks oma nimetähtedega mansetinööpe, mida siis peres edasi pärandatakse või tullakse vanaisa ehtega ja soovitakse saada midagi sarnast,» ütles Vinn. Et autoriehe valmib kauem ja nõuab rohkem tööd, väljendub see ka ehete hinnas.

Tavakauplusest leiab melhiorist ehteid, mille hinnad algavad paarisajast kroonist ning ulatuvad 500 kroonini, hõbedast ehete hinnad algavad 400 kroonist ja ulatuvad keskmiselt tuhande kroonini ning kullast ehete hinnad algavad 1500 kroonist ja ulatuvad keskmiselt 3000 kroonini.

Ehtekunstnike valmistatud lipsunõelte ja mansetinööpide hinnad algavad enamasti tuhandest kroonist ja ulatuvad keskmiselt 4000 tuhande kroonini.

* Artikkel ilmus Postimehe lisaväljaandes Otsustaja

Kommentaarid
Tagasi üles