Päevatoimetaja:
Marek Kuul
Saada vihje

Maakrisse kerkib uus pilvelõhkuja

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Artikli foto
Foto: Postimees.ee

Linnavalitsus kiitis heaks ja saatis avalikustamisele plaani rajada Maakri kõrghoonete piirkonda 30-korruseline ning 110 meetri kõrgune pilvelõhkuja, seejuures kerkiks uus sihvakas klaaspindadega kõrghoone kaitse all olevate madalate kivimajade kohale.

Maakri tänava ja Rävala puiestee pikenduse ristmiku juures asuva Maakri 19/21 krundi omaniku AS Logoneri tellimusel planeeringu teinud arhitekt Irina Raud ütles, et enamik krundil olevatest hoonetest jääb alles ja need tehakse korda, sest majad on kaitse all.



Hooned on peamiselt valminud aastatel 1909–1916, mil piirkonnas voolanud Härjapea jõe kaldal paiknes nahatööstus.



Rohkesti klaasi



Ainsana läheb lammutamisele Rävala puiestee pikenduse ääres, praegu valmiva kaksiktorni kõrval asuv kahekorruseline kivimaja, mille asemele rajatakse kümnekorruseline äri- ja parkimismaja.



30-korruseline kõrghoone on plaanis ehitada osaliselt praeguste majade peale ja nende sisehoovi ning selle fassaadis kavatsetakse kasutada rohkesti klaaspindasid.



Esialgsete kavade kohaselt peaks majja tulema kas kontoripinnad või hotell, kuid Logoneri kaasomaniku (koos Marcel Vihmanniga) kinnisvaraärimehe Olav Miili sõnul midagi lõplikult veel otsustatud pole.



Miil ei soovinud öelda ka seda, kui palju krundi väljaehitamine maksma võiks minna või millal plaanib firma ehitamisega pihta hakata. «See on täiesti prognoosimatu, kuni planeering lõpuks kehtestatakse, sest välja võivad tulla igasugused vaidlustajad,» märkis ta.



Varem on Miil Postimehele öelnud, et ala väljaehitamiseks läheb kohe, kui vajalikud load ja kooskõlastused käes, ning uus kõrghoone ehitatakse suure tõenäosusega valmis lähima kolme aasta jooksul.



Kuigi linnavalitsus kiitis planeeringu kolmapäeval heaks, pole see veel kehtestatud, sest planeering läheb nüüd avalikustamisele, mille käigus saab selle kohta esitada proteste või ettepanekuid planeeringut muuta.



Kui proteste ja ettepanekuid ei laeku, jõuab planeering uuesti linnavalitsuse istungile ning see võidakse kehtestada juba paari kuu pärast.



Kui aga esitatakse olulisi proteste või ettepanekuid, peavad linnaplaneerijad neile lahendusi otsima hakkama ning planeeringu kehtestamine otsustatakse linnavolikogus.



Planeering ei muuda Maakri tänava ühesuunalist liiklust ning arhitekt Raua sõnul hakkab nii rajatavasse parkimismajja kui ka Maakri 19/21 krundile rajatavatesse maa-alustesse parklatesse sissesõit olema Rävala puiesteelt ja Tornimäe tänavalt.



Üks kõrgemaid maju



Tornimäe tänav ehitatakse selle tarbeks lõigus Rävala puiesteelt kuni Postimehe majani kuue meetri laiuseks ja kahesuunaliseks. Maakri 19/21 krunti hakkavad tulevikus läbima jalakäijatele mõeldud sisetänavad ning kvartali keskele tuleb siseõu.



110-meetrisest Maakri 19/21 kõrghoonest saaks üks pealinna kõrgemaid maju ning see oleks järjekordseks täienduseks Maakri tänava piirkonnale, millest on aastatega välja kujunenud Tallinna kõrgeimate hoonete asupaik.



1999. aastal ehitati sinna 24-korruseline ja 95 meetri kõrgune Ühispanga peakorter, 2001. aastal 25-korruseline ja 105 meetri kõrgune Radisson SASi hotell, 2003. aastal 20-korruseline ja 71 meetri kõrgune Maakri Maja ning 2004. aastal 23-korruseline ja 78-meetrine büroohoone City Plaza.



Tänavu saab Stockmanni kaubamaja naabruses valmis 117 meetri kõrgune kahe torniga hoone, kus ühes tornis on hotell ja teises kortermaja.



Lisaks kiitis linnavalitsus mullu suvel heaks pealinna kõrgeimaks hooneks kavandatud 35-korruselise ning ligi 120-meetrise maja ehituse Tartu maantee 15 krundile, kuid naabruses elavad inimesed on maja ehitamise kohtus vaidlustanud ning kogu projekt praegu seisab.



Samuti on linnavalitsusest korra läbi käinud Maakri 28 ja 30 kinnistu detailplaneering, mis näeb sinna ette 24-korruselist maja, kuid planeering on seni veel kehtestamata.



Alale korraldati hiljuti ka arhitektuurikonkurss, et maaomanikud kogu ala ühiselt arendaksid.



Kõrgeimad ehitised



Tallinna teletorn – 318 m


Oleviste kirik – 123,7 m


Tornimäe kaksiktorn – 117 m


Niguliste kirik – 105 m


Radisson SASi hotell – 105 m


Ühispanga peahoone – 95 m


Olümpia hotell – 84 m


Ärihoone City Plaza – 78 m


Viru hotell – 74 m


Elamu Maakri Maja – 71 m



Allikas: PM

Tagasi üles