Haridus- ja teadusministeerium külmutas ülikoolide raamatukogude teaduskirjanduse ostmise raha, et hoida kokku 25 miljonit krooni.
Kärbe ähvardab jätta teadusraamatukogud uue kirjanduseta
Akadeemilisi raamatukogusid ähvardab muu hulgas ilmajäämine elektroonilistest teadusandmebaasidest, mis on teadlastele olulisimad informatsiooniallikad, vahendas ERR Uudised «Aktuaalset kaamerat».
Ministeeriumi kärbe jaguneb tegelikkuses kaheks: ülikoolide endi raamatukogude eelarve ning Elnet konsortsiumi eelarve, mis tegeleb teadusandebaaside ühishangetega. Tartu Ülikooli raamatukogu direktor Martin Hallik hindab Elneti eelarve kärbet kõige koletumaks, kuna andmebaasides olevad ajakirjad on teadlaste jaoks kõige olulisemad infoallikad.
Elneti eelarve oli enne külmutamisotsust 21,5 miljonit, nüüd kärbiti veel 14 miljonit krooni. Kui füüsilisel kujul olemas olevad teavikud maksavad Halliku hinnangul 500-2500 krooni, siis kalleima andmebaasi, Science Direct'i aastahind on pea 11 miljonit krooni.
Ministeerium on lubanud jagada eurorahasid ümber, et teavikute ostmist kompenseerida, see raha saab ülikoolide raamatukogude käsutusse ehk alles aasta lõpus.