![Varastatud mündikogu on jõudnud tagasi Eestisse. Pildil tutvustavad vanemprokurör Triin Bergmann ja komissar Toomas Jervson aaret ajakirjanikele.](http://f10.pmo.ee/44wqQE8Ld71yDlZ6vnJiGjt3T9k=/1442x0/filters:format(webp)/nginx/o/2013/09/05/2115473t1h6c15.jpg)
Politseinikud tõid koju tagasi Ubina küla muinasasulast salaja välja kaevatud 49 hinnalist hõbemünti. Aare saadi Saksamaalt kätte mõni päev enne, kui ta oleks oksjonil 123 000 krooniga maha müüdud.
Politseinikud tõid koju tagasi Ubina küla muinasasulast salaja välja kaevatud 49 hinnalist hõbemünti. Aare saadi Saksamaalt kätte mõni päev enne, kui ta oleks oksjonil 123 000 krooniga maha müüdud.
Mullu mais rõõmustasid arheoloogid ja muinsuskaitsjad Postimehe veergudel, et leidsid Harjumaal ühe varem kaitse alla võetud muinasasula lähedalt viljapõllult muistsete eestlaste eluaseme ja sadakond münti.
Kust täpselt 10.12. sajandil vermitud mündid avastati, pelgasid muinsuskaitsjad toona avaldada. Nad lootsid veel leida tõelise rahapaja ja kartsid, et liigne jutukus meelitab kohale aardekütid.
Internet aitas
Paraku olid aardekütid neist selleks ajaks ette jõudnud. Tõsi, juba siis andsid arheoloogid politseile kahtlustava signaali: keegi oli 4. mai öösel nende väljakaevamiskohas labidaga sonkimas käinud.
Et aga segipööratud põld oli toona ainus kuriteo tunnus, kuid puudusid piltlikult öeldes laip, mõrvarelv ja tapja, otsustas sündmuskoha üle vaadanud politsei kriminaalasja mitte algatada.
«Oli ju üksnes oletus, ent keegi ei teadnud, kas, mida ja kui palju on varastatud,» sõnas eile Põhja prefektuuri varavastaste kuritegude talituse komissar Toomas Jervson.
Kinnitus, et Tallinnast mõnekümne kilomeetri kaugusel Rae valla Ubina muinasküla leiukohal ei teinud kevadkündi metssead, vaid aardevargad, tuli alles sama aasta juulis.
Nimelt jõudis siis Eestisse signaal, et Saksamaal on üks antiigiärimees rivistanud oma interneti kodulehele oksjonikaupade tutvustusena üles hõbemündid, mis kattuvad Ubina külast leitud aardega.
Põhja ringkonnaprokuratuuri vanemprokurör Triin Bergmann ei soovinud täpsustada, kuidas info Saksamaalt siia jõudis, viidates eeluurimise huvidele.
«Kuna nii suures koguses haruldasi münte ei liigu maailmas just palju ja teatud ringkond hoiab neil silma peal, siis » jättis prokurör lause lõpetamata.
Igatahes olid muinsuskaitseametnikud omal käel kogunud juba nii palju infot, et 19. juulil algatas politsei kriminaalasja. Näpatud aarde päästmiseks tuli kärmelt tegutseda, sest Saksa oksjonipidaja tahtis 49 münti 19. septembril avalikul oksjonil maha müüa.
«Tänu Eurojusti Eesti liikme Raivo Sepa kiirele tegutsemisele rahvusvahelise õigusabi korraldamisel sai Saksa politsei mündid oksjonikorraldajalt kätte,» lausus prokurör.
Kogu 8175-eurose ehk 123 000-kroonise alghinnaga müüki pandud aare leiti ärimehe Soesi väikelinna kontori läbiotsimisel mõni päev enne, kui see oleks maailma avarustesse rännanud.
Müntide kodumaale toomine võttis siiski aega ligi aasta, sest ärimees vaidlustas nende konfiskeerimise Saksamaa kohtus. Kuid nädalapäevad tagasi kaotas ta lahingu.
Kahtlusalune teada
Mündiaarde varguses kahtlustatakse 45-aastast Maidot, kes prokuröri väitel nimetab end hobinumismaatikuks. Kahtluste kohaselt sai ta infot Ubina väljakaevamiste kohta, käis metalliotsija abil öösel kaevamas ning andis leitud aarde edasi Saksa ärimehele.
Mullu septembris tabatud Maido ise eitab oma süüd. Küsimustele, kuidas mees aardepaigast teada sai ja mis hinnaga leitud mündid edasi müüs, ei soovinud Bergmann uurimise huvides vastata.
Kallimate müntide plaanitud alghinnad oksjonil Saksamaal
Hinnalised mündid
Tieli Ringkonnakiriku penn 11. sajandist, hind 19 560 krooni
Penn Eberhard 10471056, hind 15 650 krooni
Inglise pennide nimetu imitatsioon Taanis ja Rootsis 11. sajandist, hind 11 740 krooni
Penn Heinrich III 10401056, hind 6260 krooni
Allikas: politsei