/nginx/o/2013/09/05/2088457t1h2fdb.jpg)
Vaatame täna üht lihtsat, aga väga värvikat mängu. Õigupoolest on Pong üks esimesi videomänge üldse (aga mitte kõige esimene). 1972. aastal tuli värske videomängukompanii Atari turule kastikesega, mille abil võisid mängijad teleekraanil kandiliste reketitega kandilist palli põrgatada. See oli suur samm. Võrdluseks, keskmises tänapäeva mobiiltelefonis on nii palju arvutusvõimsust, mida neil päevil oleks suutnud pakkuda vaid korterisuurune superarvuti.
Pongide perekond (lühend ping-pongist) on aja jooksul kasvanud ja omandanud igasuguseid vorme. Härra Steve Taylor koos kaastöötajatega on lisanud sellele pesakonnale huvitava täienduse: Plasma Pong.
Mänguprintsiip on täpselt sama mis Atari omaaegsel Pongil: põrgata reketiga palli. Asja teeb huvitavaks see, et antud juhul liigub pall (ilusas värvilises) vedelikus. Mängija võib palli suunamiseks oma reketist vedelikujoa välja paisata või vastupidi, reketi ees palli pidurdamiseks hõrenduse tekitada. Mängida saab üksinda arvuti vastu või kahekesi ühel klaviatuuril.
Lisaks pallimängule on Plasma Pongil eraldi «liivakasti» reiim, kus saab vaadelda vedelike käitumist eri mõjurite toimel. Väga ilus ja õpetlik.
Aga miks peaks mängima mingit veerandsaja aasta vanust mängu? Ega peagi, kuigi see on ilus ja õpetlik. Pealegi on härra Taylor selle kõigile huvilistele tasuta kättesaadavaks teinud. Tõsi küll, kogu see ilu nõuab arvestatavat arvutiressurssi: vähemalt 2GHz protsessorit ning 128MB videokaarti. Kõrged nõudmised on tingitud sellest, et kogu vedeliku liikumine arvutatakse reaalajas.
Nende nõudmiste täitmisel peaks pildiuuendussagedus olema umbes 4050 kaadrit sekundis, mis tagab nauditava ja ühtlase pildi. Soovitava kaadrisageduse saavutamiseks võib seadete menüüst resolutsiooni ja muid näitajaid väiksemaks keerata. Kaotad ilus, aga võidad mängitavuses.
Hiir proovis huvi pärast ka nõrgemal masinal mängida (1 GHz CPU, 64 MB GPU) ja sai kaadrisageduseks miinimumsätetel vaid hädise 1-2 FPS. Seega tasub Plasma Pongi loojate sõnu tarviliku arvutusvõimsuse kohta tõsiselt võtta.
Lingid
http://www.plasmapong.com/
Programmi kodulehekülg, allalaadimine ja viide asjakohasele foorumile
http://en.wikipedia.org/wiki/PONG
Juttu Pongi ajaloost ja viiteid tänapäevastele kloonidele