/nginx/o/2013/09/05/2076015t1h3ec1.jpg)
Mate tee on justkui mingi maagiline sõna, mis tiirleb teehuviliste orbiidis nagu herilane. Räägitakse, et see tee annab palju energiat ja aitab kaalu alandada.
Tallinna Piprapoe müüja Helle Ehrbergi sõnul on mate tee üks omadusi tõepoolest ainevahetuse kiirendamine, mistõttu osa inimesi joob seda dieedi ajal. Looduslik tee sisaldab minimaalselt kaloreid, kuid annab samas küllaldaselt energiat.
Mate teine nimi on paraguay tee. Esimesena avastasid Lõuna-Ameerika subtroopilistel aladel kasvava ogadega astelpõõsa lehtedest tee valmistamise võimaluse just praeguse Paraguay alal tollal elanud guarani indiaanlased. Nemad olidki esimesed, kes matet joogina tarbisid.
Algul kasvatati matet palju Brasiilias ja Lõuna-Ameerika aladel, kuni jesuiidi misjonärid 17. sajandil taime aretama hakkasid ja mate tee traditsioonid Euroopasse tõid. Praegu müüakse matet paljudes Saksamaa apteekides, tõdeb tee importija andmete põhjal Piprapoe müüja.
Eri toimed
Lääne kultuuris matet tarbides võib panna ühe klaasi kuuma, mitte keeva vee kohta teelusikatäis puru. Vastavalt valmistamisele on matel kas ergutav või rahustav toime. «Kui lasta joogil tõmmata kõige rohkem viis minutit, annab tee pigem ergutava efekti, pärast pikemat tõmbamist on sellel aga rahustav toime,» rääkis Ehrberg.
Matet võib juua nii kuumalt kui ka külmalt. Külmalt juues saab valmis joogile lisada jääd, tilgutada juurde sidruni- või apelsinimahla ning selline tee võib kustutada efektiivselt janu ja peletada väsimuse.
Mate tee joomiseks on tegelikult spetsiaalne elus anum ehk pudelkõrvitsast valmistatud metalläärega nõu calebase ning teed juuakse sealt metallist kõrre ehk bombillaga.
Tee kasutusjuhendis on kirjas, et parima joogi saab, kui lasta esimesel tõmmisel calebaseis 12 tundi seista, nii saavad anumaseinad teega harjuda. Esimest teed sel juhul ei jooda.
Vanade hõimurahvaste rituaali kuulub seegi, et kunagi ei puudutata pudelkõrvitsast nõu seest sõrmega, ning pärast pesemist pannakse see lihtsalt nõrguma.
Astelpõõsa lehtedest saadud looduslik teepuru sisaldab rohkesti kofeiini ning seetõttu ei soovita Ehrberg seda lastele. Aga kofeiini kõrval on looduslike toimeainetena tees paljud vitamiinid ja mineraalained. Näiteks raud, kaltsium, kaalium, magneesium, vitamiinidest A-, B-, B1, B2, C- ja E-vitamiinid.
Huvilisi jagub
Nii Piprapoe kui ka Tartu Lõunakeskuse Pesapunuja poe müüjate sõnul matehuvilistest puudust ei tule. «Mate populaarsus on suurenenud, võib öelda, et ostma tulevad just paljud need inimesed, kellele on seda soovitatud,» tõdes Ehrberg.
Hiina-India kiirtoidukoha Taipan peaettekandja Anna Inshtetova sõnul tuleb osa kliente just teed nautima. «Tee on üsna erilise maitsega, olen seda proovinud ja võin öelda, et ühegi teisega seda võrrelda ei saa. Jook tuleb tumeroheline ja sellel on pisut suitsune tubakalõhn,» tutvustas Inshtetova.
Mate tee
Mis maksab mate tee ja kust seda saab
Kiirsöögikohas Taipan valmis joogina: klaas teed 12 krooni, teekann kuni kolmele inimesele 20 krooni.
Piprapoes teepuruna:
puhas mate tee (50 gr) 25 krooni;
Brazil Mate Orange (apelsinimaitseline, 50 gr) 32 krooni;
Brazil Mate Lemon (sidrunimaitseline, 50 gr) 32 krooni;
Pudelkõrvitsast nõu calebase 150 krooni;
Metallkõrs bombilla 150 krooni.
Allikas: kauplused