Päevatoimetaja:
Anu Viita-Neuhaus
Saada vihje

Hea telk peab vett ja sooja

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Kaupluse H & P Matkatarbed klienditeenindajad-konsultandid Kristel Klaus (vasakul) ja Ervin Piirsalu on telgi püstitamises osavad – nad seavad selle igal hommikul kaupluse kõrvale ja õhtul võtavad jälle maha.
Kaupluse H & P Matkatarbed klienditeenindajad-konsultandid Kristel Klaus (vasakul) ja Ervin Piirsalu on telgi püstitamises osavad – nad seavad selle igal hommikul kaupluse kõrvale ja õhtul võtavad jälle maha. Foto: Margus Ansu

Õige telk peaks kaitsma ööbijat nii paduvihma kui ka kõrvetava päikese eest, lisaks peaks seda olema mugav kasutada.

«Kahjuks sobivad odavaimad telgid vaid päikesekaitseks, sest kui sajab vihma, saab inimene sellises telgis märjaks,» märkis kaupluse H & P Matkatarbed omanik Peep Viirsalu.

Sobiv mitmel aastaajal

Kauplustes on müügil erinevate lahendustega telke. Suure esikuga telk sobib näiteks lastega peredele – esikusse saab mahutada hulga asju.

Peretelkide magamiskohad on lahendatud erinevalt, näiteks ühes kuut inimest mahutavas telgis on inimesed kolmekaupa kahes eraldi ruumis, telgi keskel on vaheruum asjade hoidmiseks.

Mitme uksega telgi eelis tuleb välja eelkõige suvel – telki mitmelt poolt avades saab seda paremini õhutada.

Ühekihilised vett pidavad telgid kipuvad olema umbsed. Et neid ei saa piisavalt õhutada, kondenseerub inimeste hingeõhust tekkinud niiskus telgi lakke.

Kahekihilise telgi sisetelk peaks olema hea hingavusega materjalist. «Sel juhul saab vettpidava väliskatte ventilatsiooniavade kaudu telgist niiskuse välja,» rääkis Viirsalu.

Telki ostma minnes peaks teadma, kas seda on plaanis kasutada vaid suviti või ka näiteks kevadel ja sügisel.

«Igal juhul on soovitatav osta vettpidavast materjalist telk,» õpetas Viirsalu. Telgi vettpidavust mõõdetakse millimeetrites – muretult võib end tunda telgis, mille näit algab 2000 millimeetrist.

Lisaks vettpidava materjali kasutamisele peaksid telgi õmblused olema teibitud, muidu tuleb vesi telki sisse.

Suviseks kasutamiseks sobib ka polüetüleenist põhjaga telk, hoopis parem materjal on aga nailonit meenutav polüester, ka on seda külmal ajal lihtsam kokku panna. «Polüetüleen muutub külmas jäigaks ja hapraks,» selgitas Viirsalu.

Mitmel aastaajal kasutatava telgi põhi peaks olema eritöötlusega. «Termoaluminiseeritud põhi peegeldab väljastpoolt maapinnale külma tagasi ja seespool hoiab inimeste toodetud soojust,» selgitas Viirsalu.

Kindlasti on oluline hinnata ka telgi kaalu ja selle suurust kokkupanduna. Vaid neid, kes enamasti reisivad autoga, ei häiri kogukam ja raskem kott, nagu on näiteks suurte peretelkide puhul.

Jalgsimatkajaile mõeldud telkide tootjad on seevastu mõelnud ennekõike sellele, et kokkupanduna oleks telk võimalikult väike ja kerge.

Telgikoti kaalu mõjutab oluliselt telgikaarte materjal. «Alumiiniumist kaared on klaasfiibrist valmistatuist kergemad ja vastupidavamad,» ütles Viirsalu.

Viirsalu soovitab meeles pidada, et päike sööb telgi väliskatte materjali, mistõttu see muutub hapraks. «Sestap võiks telgi püsti panna ikka vaid siis, kui on vaja seda kasutada,» nentis Viirsalu.

Vaja on ka matti

Kui telk hakkab vett läbi laskma, leiab kauplustest aineid, millega saab veekindlust taastada – näiteks aitab kindlasti Nikwaxis leotamine.

Rusikareegel on seegi, et pärast telgi kasutamist tuleb see hallituse ja kopituse vältimiseks kuivatada.

Telkijale ei piisa aga ainult peavarju ostmisest, vaja on ka matti, mille peal magada.

Sel puhul on mugavaim isetäituv madrats. «Kui keerad korgi lahti, hakkab madrats paisuma, kui see on piisavalt täis, tuleb kork kinni keerata,» õpetas Viirsalu. «Tühjakssaamisel pole aga muud kunsti kui kork taas lahti keerata ja hakata madratsit kokku rullima.»

KAS TEATE?

Hea telk

• ventilatsiooniavadega

• veepidavus al 2000 mm

• teibitud õmblused

• põhi polüestrist

• termoaluminiseeritud põhi (kevadeks ja sügiseks)

• kahekihiline (võimaldab telki õhutada)

• kerge

Allikas: TPM

Kommentaarid
Tagasi üles