Päevatoimetaja:
Alexandra Saarniit
Saada vihje

Kõikjal Läänemere ääres süüdatakse 29. augustil muinastuled

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Urmas Seaver
Copy
Lõke..
Lõke.. Foto: Peeter Kümmel / Sakala.

Veebiportaal Mereblog ja Rannarahva Koda kutsuvad kõiki eestimaalasi laupäeval õhtul süütama mere ääres küünalt, tõrvikut või lõket ja sel moel liituma seitset riiki ühendava muinastulede süütamise traditsiooniga

Muinastulede öö traditsiooni eestvedajad on seadnud eesmärgiks, et tulesid süüdataks nii palju, et igas mereäärses kohas oleks näha vähemalt kahte tuld, teatasid ürituse eestvedajad.

Muinastulede öö traditsiooni Eestis õhutav Mairold Vaik loodab, et tuled aitavad inimestel paremini mõista enese ja mere seost.

«Eestil on unikaalne positsioon, meil on sadu ja sadu kilomeetreid rannajoont. Me oleme igas
mõistes mereriik, kuid ometi pole enamik inimesi isegi paadiga merel käinud,» märkis ta. «Muinastulede ööga loodame kõigile meelde tuletada, et oleme rannarahvas ja
tunneme koos uhkust selle üle.»

Märgutulesid kasutati muistsel ajal kodutee näitamiseks neile, kes merel kui ka sõnumite edastamiseks. Vanimad kirjalikud andmed tuledega teadete edastamisest Läänemere regioonis pärinevad viikingite ajast.

Siis toimis Eesti, Rootsi ja Soome ranniku laevateede ääres ühtne, ulgumerelt sisemaani
ulatuv sõnumite edastamise süsteem.

Muistsete märgutulede taaselustamine algas Soome rannikul 1992. aastal. Muinastulede Ööga soovitakse tugevdada Läänemere ranna- ja maarahva ühtsust, säilitada mere-äärset kultuuripärandit ja taaselustada rannarahvaste traditsioonid.

Tänaseks on Muinatulede Ööga liitunud juba kõik Läänemere-äärsed rahvad. Igal aastal augusti viimase laupäeva õhtul kell 21.30 süüdatakse tuled Soomes, Ahvenamaal, Rootsis, Taanis, Poolas, Leedus, Lätis ja ka Eestis. Lisaks randadele süüdatakse tuled ka siseveekogude kallastel.

Korraldajad ootavad infot Muinastulede ööst osavõtjate ja kõikide planeeritud muinastulede kohta veebilehel www.rannarahvakoda.ee. Korraldajad paluvad samuti eelnevalt tutvuda lahtise tule tegemise reeglitega samal veebilehel või infotelefonil 1524.

Tagasi üles