Päevatoimetaja:
Alexandra Saarniit
Saada vihje

Eesti õpetab Haitile e-riigi põhimõtteid

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Hanneli Rudi
Copy
Haitilane riigilipuga.
Haitilane riigilipuga. Foto: Ramon Espinosa/AP

Täna algas Tallinnas e-valitsemise seminar Haiti valitsuse, ettevõtete ja mittetulundussektori esindajatele, kus e-Riigi Akadeemia (eGA) eksperdid tutvustavad Eesti kogemust ning koostavad käsiraamatu e-valitsemise rakendamiseks Haitil.

Haitile pakub eeskätt huvi Eesti kogemus ID-kaardi ja kodanikuportaali X-tee väljaarendamisel, samuti geograafilised infosüsteemid, infoühiskonda toetav õigusraamistik ja IKT kasutamine hariduses, teatas e-Riigi Akadeemia.

Haitile ei pakuta mitte stamplahendusi, vaid kujundatakse Eestis kasutatavate e-valitsemise vahendite põhjal riigile sobiv poliitikasoovituste pakett. Projektis osalenud spetsialistidest loodetakse tulevikus moodustada Haiti e-valitsemise mõttekoda, mis hakkab suunama valitsuse info- ja kommunikatsioonitehnoloogia (IKT) poliitikaid.

«On ekslik arvata, justkui Haitil oleks praeguses arenguetapis vara tegeleda e-riigi ehitamisega,» kommenteeris eGA juhatuse liige Ivar Tallo. Tema sõnul on e-areng iga riigi arengu lahutamatu osa ning mida kiiremini info- ja kommunikatsioonitehnoloogiad kasutusele võetakse, seda tõhusamaks ja läbipaistvamaks muutub riigi haldamine.

Tallo hinnangul on Haiti näidanud head valmisolekut e-lahenduste rakendamiseks. Kui seitse aastat tagasi kasutas internetti vaid 1,9 protsenti Haiti elanikest, siis täna on kasutajaid juba kaugelt üle kümnendiku. Samuti on Haiti presidendi juures tööd alustanud e-valitsemise arendamisega tegelev komisjon.

Haiti on Kariibi mere suurim ning läänepoolkera vanuselt teine vabariik Ameerika Ühendriikide järel. Haiti on ühtlasi piirkonna vaeseim maa, tema 9 miljonist elanikust elab 80 protsenti vaesuses ning SKT inimese kohta oli 2008. aastal vaid 1 300 USA dollarit. Riigi majandusarengut on tõkestanud nii poliitiline vägivald kui karmid kliimatingimused troopiliste tormide ja üleujutustega.

Tagasi üles