Juhul kui see on arukas küsimus.
Hiirel on arvukas ja tänuväärne lugejaskond. Suur tänu teile! Hiir on lubanud jõudumööda küsimustele vastata ja seda ta ka teeb, nii palju kui leheruum lubab. Aga küsimusele kasuliku vastuse saamine sõltub suuresti sellest, kuidas on küsimus esitatud. Samuti valib Hiir lehes vastamiseks välja küsimused, mis puudutavad laiemat kasutajate hulka või mõnd väga levinud probleemi. Koos sinuga on meil 141 000 lugejat ning kui probleem ilmneb vaid ühe lugeja spetsiifilise tarkvara või raua puhul, eelistame üldisemaid huvipakkuvaid küsimusi. Samuti ei jõua Hiir igale küsijale personaalselt meilitsi vastata.
Kuidas küsida?
1. Kirjelda oma probleemi.
2. Loetle kasutusel olev operatsioonisüsteem, tark- ja raudvara.
3. Kas arvuti annab mingeid veateateid, ja kui, siis milliseid?
4. Mida oled probleemi lahendamiseks juba proovinud?
5. Kas probleem ilmneb ainult teatud tingimuste kokkulangemisel? Näiteks keeldub mäng töötamast, kui taustal jookseb viirustõrjeprogramm vms.
Näide heast küsimusest:
Mul on ootamatult tekkinud arvutiga järgmine probleem. Paarinädalaste vaheaegadega olen korrastamiseks käivitanud Scan Diski täis-(Thorough)testi ning pärast seda pannud tööle Disk Defragmenteri, mis töötas alati korralikult. Ka nüüd pärast C-ketta töötlemist Scan Diskiga käivitasin Disk Defragmenteri, mis on töötanud rohkem kui 12 tundi järjest, ent ta ei suuda minna 10% juurest edasi, vaid katkeb mõne aja möödudes pidevalt ja protsess algab jälle nullist. Milles asi? Arvutil on op.süsteem Win 98SE, C-ketta maht 3,5 GB, sellest kasutatud 1,47 GB; 127 MB RAM. Viirustõrjeks AVG uusim variant, nuhkvara tõrjeks Spybot-Search & Destroy 1.4.
On ka veel SpywareBlaster (minu arvates vist ülearune). Muide, proovisin ka vahepeal uuesti testida kõvaketast standardse Scan Diskiga, millest ei olnud abi. Scan Disk näitab, et ei ole vigaseid faile ega muid ketta rikkeid. Palun, kas saaksite nõu anda, milles on probleem ja kuidas asja parandada. Lugupidamisega Elmo Sepp
Elmo, Hiir tänab põhjaliku informatsiooni eest. Suure tõenäosusega üritab mingi programm defrag-menteerimise ajal kõvakettale kirjutada ja see ajab Disk Defragmenteri segadusse. Ühenda arvuti internetist lahti, võta lahti Task Manager ning peata sealt kõik programmid (kaasa arvatud turvasoft) peale explorer.exe. Nüüd käivita Disk Defragmenter ning ta peaks tööga kenasti hakkama saama.
Näide kasutust küsimusest:
Tere!!!
Minu arvuti ekraanile ilmuvad pidevalt oranikad (jooned) triibud. Alguses läksid need triibud mõne aja möödudes ära, kuid nüüd seisavad päris tükk aega, enne kui kaovad. Äkki oskate nõu anda, millega neid triipe ära hoida.
Ette tänades, Maarja
Paraku pole teada, millise monitoriga (kas LCD või CRT) on tegemist, millist videokaarti ja draiverit kasutatakse ja kui vana on monitor. Võimalik, et need on ealised iseärasused, s.t monitor hakkab õhtule saama. Kontrolli, kas kõik juhtmed arvuti ja monitori vahel on kindlalt pesades. Pildihäireid võivad CRT-monitoridel tekitada ka tugevad magnetväljad, näiteks varjestamata kõlar või televiisor monitori läheduses. Igaks juhuks otsi oma monitori menüüst üles degauss-funktsioon ja rakenda. Rohkem abi pole nende andmete põhjal võimalik anda.
Mis on karul kõhus?
Milline kodukasutaja ikka une pealt oma arvuti emaplaadi tüüpi või videodraiverite versiooni teab? Siin tulevad appi diagnostikaprogrammid, mis arvuti läbi analüüsivad ning raporteerivad, millega meil õigupoolest tegemist on. Alljärgnevatelt linkidelt võid tõmmata endale mõne niisuguse programmi, mis abistab sind arvuti sisemise ilu väljaselgitamisel.
http://www.majorgeeks.com/download4181.html
Everest Home Edition, kodukasutajale tasuta. Tõhus ja võimekas programm. Kiirusta allalaadimisega, sest tootja Lavalys ei toeta enam tasuta versiooni.
http://download.guru3d.com/sandra/
SiSoft Sandra 2005 SR3, samuti hea diagnostik.
http://www.belarc.com/free_download.html
Belarc Advisor Free Personal PC Audit (version 7.1f) mitte nii võimekas ja kirju kui eelmised, aga teeb töö tõhusalt ära.
http://linux.ee/~kala/smart-questions.html
Eric S. Raymondi kirjutatud ja Aivo Kalu poolt eesti keelde pandud kompendium sellest, kuidas sõnastada oma arvutialaseid küsimusi nii, et sellest maksimaalselt tulu tõuseks.
Anna Hiirele nõu!
Lisaks probleemidele võid Hiirele kirjutada, millistest arvuti- ja digimaailmaga seonduvatest asjadest tahaksid edaspidi lugeda.