Päevatoimetaja:
Anu Viita-Neuhaus
Saada vihje

Baldin ujus Rootsis Eesti rekordiga neljandaks

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Aleksandr Baldin rõõmustas niimoodi siis, kui täitis olümpianormi. Eile oli tal taas hõiskamiseks põhjust.
Aleksandr Baldin rõõmustas niimoodi siis, kui täitis olümpianormi. Eile oli tal taas hõiskamiseks põhjust. Foto: Toomas Huik

Lühirajaujumise maailmakarikavõistluste etapil Rootsis Stockholmis särasid eile Eesti sportlastest eelkõige treener Dmitri Kapelini õpilased, olümpiakarastusega Aleksandr Baldin ja Jelena Petrova ning tulevikulootus Anastassia Steinmiller.

Baldin parandas 200 m rinnulidistantsil Eesti rekordit kaks korda. Eelujumises sai spordiklubi Garant kasvandik kirja 2.11,50, mis viis ta kolmandana finaali. Õhtul kärpis Baldin tippmargist veel 0,44 sekundit ja lõpetas neljandana. Võitis inglane Kris Gilchrist 2.08,74ga.

Rahanappus pärsib

Pjedestaalile pääsesid ka venelane Grigori Falko (2.08,76) ja prantslane Hugues Duboscq (2.09,91). Eelmine Eesti tipptulemus 2.11,56 kuulus Hispaanias õppivale ja treenivale Vladimir Labzinile, kes püstitas selle 2003. aasta detsembris Iirimaal Dublinis Euroopa lühirajaujumise meistrivõistlustel.

«Treeningud näitasid, et olen päris heas vormis,» lausus Baldin vahetult pärast finaali. «Ometi võtsin seda võistlust rohkem kontrollstardina enne järgmise nädala etteastet Moskvas. Loomulikult valmistasid 200 m rinnuliujumise rekordid mulle rahulolu. Samas olid 50 m tulemused oodatust nõrgemad.»

Kõigele vaatamata jõudis Baldin ka 50 m rinnulidistantsil finaali. Eelvõistlusel oli ta isikliku rekordiga 28,50 kaheksas, ent õhtul jäi tugevamate heitluses viimaseks neli sajandiksekundit parema ajaga. Finaalis triumfeeris Ukraina äss Oleg Lõssogor 26,84ga.

Pärast 2004. aasta Ateena olümpiamänge isaks saanud Baldin võis mullu endale lubada tavapärasest natuke kergema hooaja. «Aleksandr oli viis aastat järjest treeningutel väga tugevalt tööd teinud,» lausus Kapelin. «Andsime talle võimaluse astuda kõrgkooli ja tegelda perekonnaga,» lisas juhendaja.

Puhtmajanduslikult on 21-aastase Baldini elu kõike muud kui meelakkumine. «Tean, et Aleksandrit kimbutavad rahalised raskused,» sedastas Kapelin. «Ta kaalus tööleminekut. Nii oleks aga keeruline tippsportlasena jätkata. Üritame raskest olukorrast välja rabeleda. Meie põhitoetaja on Muuga CT.»

Baldinile on õla alla pannud ka klubi Garant, võimaluste piires toetavad teda vanemad. «Loodame veel alaliidu ja Eesti Olümpiakomitee abile,» tõdes Kapelin. «Tänavu oleme põhivõistluseks kavandanud pika raja EMi. Kui ettevalmistuse käigus tagasilööke ei teki, üritab Aleksandr täita olümpianormi.»

Sihikul lühiraja MM

Samuti Ateena olümpial osalenud Petrova läbis eile 800 m vabalt ajaga 8.44,14. Temale kuuluv Eesti rekord on 0,69 sekundit parem. Kapelini sõnul esines õpilane hästi, kuid paremat tulemust loodab ta järgmisel nädalal Moskvas. «Jelena lõpetas kümme päeva tagasi rasked treeningud,» rääkis Kapelin.

16-aastane Steinmiller püstitas 200 m kompleksis Eesti juunioride rekordi 2.18,67, mis andis 12. koha. «Anastassial on suur potentsiaal,» märkis Kapelin. «Ta harjutab väga korralikult, paraku napib võistlustel enesekindlust. Praegu kasutab Anastassia võimetest üksnes seitsekümmend viis protsenti.»

Ken Tomsonile tagas 50 m liblikujumises 16. koha aeg 24,75 ja 100 m kroolis 19. koha 49,78. «Ken hakkab kosuma,» ütles treener Tiit-Urmas Reiter. «Aga hõisata veel ei saa. Detsembris oli ta pisut tõbine, pidime treeningukoormust vähendama. Vaatame, mida ta teeb järgmisel võistlusel Moskvas.»

Reiteri sõnul pürib Tomson aprillis Hiinas toimuvale lühiraja MMile. 100 m vabaujumises on norm 49,50. Samaks tiitlivõistluseks tippvormi rihtiv Jane Trepp kroolis eile Stockholmis 50 m vabalt isikliku rekordiga 26,42 ja pälvis 22. koha. 100 m rinnulidistantsil sai ta kirja 1.12,05.

Kommentaarid
Tagasi üles