Päevatoimetaja:
Emilie Haljas
Saada vihje

Jõulukingiks osteti Potterit, Noolt ja «Da Vinci koodi»

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Kuigi ajakohane «Jõulud Päkapikumaal» seisab Rahva Raamatu müügiletis väljapaistval kohal, ei suuda see poe eestikeelse osakonna juhataja Kristina Silla sõnul ka mitte jõulude ajal konkureerida ülipopulaarse «Da Vinci koodiga».
Kuigi ajakohane «Jõulud Päkapikumaal» seisab Rahva Raamatu müügiletis väljapaistval kohal, ei suuda see poe eestikeelse osakonna juhataja Kristina Silla sõnul ka mitte jõulude ajal konkureerida ülipopulaarse «Da Vinci koodiga». Foto: Liis Treimann

Kui Tallinnas ostsid inimesed enne jõule üksmeelselt viimaste aegade hitt-teoseid, siis Tartu raamatukauplustes läksid sama hästi kaubaks sõnaraamatud ja soodsad pakkumised väliskirjastustelt.

Kogu detsembri vältel teenisid raamatupoed oma ühe kuu kuni poole aasta müügikasumi. Kõige rohkem raamatuid ostsid inimesed päev enne jõululaupäeva – 23. detsembril.

Tallinna suuremate raamatukaupluste Apollo ja Rahva Raamatu Viru keskuse poe külastajad lähtusid jõulukingi valimisel eelkõige valitsevatest trendidest.

Kõige kiirema tähelennu tegi alles 13. detsembril müügile tulnud «Autogramm», mida Viru keskuse raamatupoes müüdi nädalaga 175 raamatut. Kogu Eestis on seda müüdud ligi 2000 eksemplari.

Üllatavad menukid

«Autogrammi» välja andnud kirjastuse Olympia müügijuht Tea Kivine ütles, et üks tiraaž ongi juba läbi ning jaanuari keskel tuleb lisatiraaž.

Kivine ütles, et tippsportlase autobiograafia suur müügiedu tuli üllatusena. «Eks selle taga ole Erki Nool, kes on eluaeg siiras ütleja olnud,» arvas ta.

Teine suure eduga müüdud raamat oli juba 2003. aastal ilmunud «Da Vinci kood». Viru keskuse Rahva Raamatu eestikeelse osakonna juht Kristina Silla ütles, selle tähelend tuli talle üllatusena. «Ei oleks tõesti uskunud,» lausus Silla. «Pigem arvasin, et see saab olema mõni lasteraamat – kas «Harry Potter» või «Ruttu tuttu», milles on isade unejutud sees.»

Harry Potteri sarja verivärske raamatu «Harry Potter ja segavereline prints» jätkuv võidukäik ei üllatanud kirjastajaid ja kaupmehi. Kirjastuse Varrak müügijuhi Mirjam Parmasto sõnul on 28. novembril esitletud teose esimese tiraaži 14 000 eksemplarist 12 000 – 13 000 juba müüdud.

«Pingutasime tõsiselt ja kiirustasime tõlkijaid tagant, et ikka enne jõule valmis jõuaks,» ütles Parmasto.

Kui Tallinnas oli suuremate raamatupoodide müügitabeli esikolmik sama, siis Tartus olid inimesed loovamad. Erandiks on «Harry Potter», mis oli ka Tartu Ülikooli raamatupoes müüdavuselt teisel kohal ja edukalt läks selle müük ka Mattieseni raamatupoes.

Ülikooli raamatupoe direktori Lilian Mutso sõnul käis nende raamatupoes jõulueelsel nädalal küll tavalisest rohkem inimesi, kuid mingeid kindlaid raamatuid, mida just enne pühi ostetakse, esile tuua ei saa.

Välismaine kirjandus

TÜ raamatupood üllatas enne jõule sooduspakkumistega välismaistelt kirjastustelt. Näiteks võis 347 krooniga soetada albumi «The Beatles: 10 Years That Shook the World», mis tavaliselt maksab 480 krooni.

Tartus asuva Mattieseni raamatukaupluse juhataja Valli Nagel ütles, et lisaks Noole autobiograafile osteti neil palju ka Albert Speeri «Mälestusi» ning lasteraamatuid.

Lisaks mainisid raamatupoodide juhid, et jõulude eel muutuvad popiks suured, paksud, kõvade kaante ja värviliste piltidega kallid raamatud – näiteks atlased ja entsüklopeediad.

Eelmise nädala ostetuimad

Viru keskuse Rahva Raamat Tallinnas

• «Autogramm» (Erki Nool; Olympia 2005)

• «Da Vinci kood» (Dan Brown; Ersen 2003)

• «Harry Potter ja segavereline prints» (J. K. Rowling; Varrak 2005)

Tartu Ülikooli raamatupood

• «Tartu album» (Ilmamaa, 2002)

• «Harry Potter ja segavereline prints» (J. K. Rowling; Varrak 2005)

• Eesti-vene sõnaraamat (TEA, 2005) Allikas: raamatupoed

Kommentaarid
Tagasi üles