Lisa ise mälu ja videojõudlust.
Kas vahel tundub, et arvuti jääb uusimate mängude ja rakenduste jooksutamisega jänni? Pole vaja tingimata poodi tipparvutit ostma tormata, saab ka odavamalt.
Tihti on arvuti jõudluse tõstmiseks kõige lihtsam ja efektiivsem süsteemimälu (RAM) lisamine. Näiteks suudab tagasihoidlik 400 MHz Celeronprotsessor üsna ilusti Windows XP-d jooksutada, kui talle vähemalt 256MB mälu lisada ja kõik kellad-viled (näiteks ilusad ümmarguste nurkadega aknad ja töölaua taustapildid) ära keelata. Kui kasutada töölaua taustapilti, võiks selle salvestada .bmp-formaadis, nii kasutatakse vähem süsteemimälu. Jpg-faili bmp-na salvestamiseks ava see näiteks Windowsi Paint-programmis, siis vali rippmenüüst File > Save as ja failitüübiks JPEG.
Uued ja väga realistliku pildiga mängud võtavad tihti jutule ainult 2GHz-protsessori ja kaunis kalli graafikakaardiga arvuteid. Aga ka vanemate arvutite võimalused mängude osas paranevad, kui lisaks RAMile videokaart tõhusama vastu välja vahetada. Nii võib emakaardile integreeritud videokaardi asemel kasutada mõnda eelmise-üle-eelmise põlvkonna AGP-siini kaarti pole eriti kallis, aga pilt ikkagi paraneb.
Tihti on konkreetse arvuti valmimise ajal kasutatud komponendid juba tootmisest maas ja ainus võimalus neid hankida on järelturult, st nendelt, kes oma masinat uuendavad ja kasutud komponendid maha müüvad. Garantii enamasti puudub, see-eest on hind odavam. Huviline võiks ringi vaadata HinnaVaatluse ostu-müügifoorumites.
Kust saab teada, millised jupid just sellele arvutile sobivad? Diagnostika- ja testiprogramm Everest näitab ära, mis arvutil kõhus on. Siis on lihtsam konkreetsete tootjate kodulehtedelt uurida, mis tüüpi mälu emaplaat sööb, kui kanget videokaarti või protsessorit toetab.
Linke:
Asjalik arvutialane foorum. Müügiosakonnast võid hea hinnaga tarvilikke detaile leida.
http://foorum.hinnavaatlus.ee/index.php
Testi- ja diagnostikaprogramm Everest. Piiratud funktsionaalsusega versioon prooviperioodiks tasuta.
http://www.lavalys.com/
Pane tähele!
Arvuti sisemuses sobrades pea meeles, et see kardab staatilist elektrit. Maanda end korralikult ära sellest oli juttu http://www.postimees.ee/030905/lisad/arter/artiklid/174517.php. Mälupulki ja lisakaarte vahetades jälgi, et need oleksid korralikult ja õigetpidi (aga tavaliselt valesti ei mahugi) pesades. Liigset jõudu pole vaja kasutada.