Pesukuivati aitab kodus ruumi kokku hoida, sest päästab mööda elamist laiali veetavatest pesunööridest ja ruumikatest kuivatusrestidest, samuti kuivab pesu kuivatis kiiremini.
Pesukuivateid on kolme tüüpi - koos pesumasinaga, ventileeriv ja õhkkondensaatorkuivati. Esimeses käib pesemine ja kuivatamine ühes trumlis ning see sobib kodudesse, kus kahe eri masina jaoks ruumi ei jätku.
Kuid kui pesumasin peseb korraga viis kilo pesu, siis selle kuivatamiseks trumlis ruumi ei jätku. Masinatäie pesu pesemine ja kuivatamine võib sellise masinaga kesta kuni kuus tundi, mille jooksul on vaja pesu vähemalt viis korda sisse ja välja laadida.
Samuti tarvitavad sellised pesumasinad tavalistest oluliselt rohkem vett.
Ventileeriv kuivati soojendab õhku ja viib koos õhuga ka niiskuse välja. Selline kuivati eeldab väga head ventilatsiooni ja seda kasutatakse spetsiaalsetes ruumides, näiteks kuivatuskappides, mis on mõeldud niisketele ülerõivastele.
Esmalt uuri pesumasinat
Kodumajapidamistes kasutatakse kõige rohkem õhkkondensaatorkuivateid. Neis juhitakse soojendatud õhk läbi trumlis pöörlevate riiete ja see võtab niiskust kaasa. Siis suunatakse õhuvool läbi ukse esiküljel asuva filtri, mis eemaldab õhust juuksekarvad, tolmu ja riideebemed.
Seejärel eemaldatakse õhuvoolust niiskus ja suunatakse see kuivati tagant välja.
Vesi koguneb kuivatis sahtlisse, kuid seda on võimalik suunata ka otse kanalisatsiooni.
Kuivatusaeg seatakse kuivatil vastavalt programmile automaataselt või käsitsi. Automaatse aja määramise korral kontrollib elektroonika pidevalt jääkniiskust ehk pesus oleva vee hulka ja muudab vastavalt sellele töö käigus ka programmi kestust.
Käsitsi seatud programm töötab nii kaua, kuni see on määratud, kuid seda varianti kasutades on oht, et pesu «küpseb» ära.
Kuivatit ostes tuleb uurida pesumasinat kuivati peaks mahutama sama hulga pesu, mida saab masinas pesta, sest muidu peab osa märgi asju kausis oma järge ootama.
Väiksem kuivati seinale
Veel on oluline pesumasina tsentrifuugikiirus, mis peab olema vähemalt 800 pööret minutis. Mida vähem pöördeid, seda pikem on kuivatusaeg ja seda rohkem elektrit kulub.
Üle peaks vaatama ka ruumi, kuhu kuivati paigutatakse. Väiksemate vannitubade tarvis on olemas seinale kinnitatavad ja vähem mahutavad kuivatid.
Kui pesumasin on täismõõtmeline ehk sügavam kui 55 sentimeetrit, saab kuivati paigaldada spetsiaalse vaheriiuli abil ka pesumasina peale. Seejuures tasub teada, et paremini sobivad kokku ühe tootja masinad. Enne ostu tasub vaadata sedagi, palju kuivati elektrit tarvitab, enamik kuivateid on energiaklassilt C või D.
Mida mitmekülgsem on kuivati programmivalik, seda kindlam on, et igale materjalile leitakse just õige kuivatusaeg ja programm.
Näiteks puudub teatud masinatel kiirprogramm, mida on hea kasutada juhul, kui pesukogus väike ja aega vähe.
Olulised eriprogrammid
Tippklassi kuivatitel on LLD-näidik, mis näitab, millises tsüklis masin parajasti programmiga on ja millist hooldust vajab.
Olulised eriprogrammid on veel villase pesu programm ja kuivatamine külma õhuga.
Tasub teada sedagi, et mitte kõik tootjad ei kasuta kuivatites roostevaba trumlit, paljudel lihtsatel mudelitel on see näiteks tsingitud.
Sellise trumli eluiga ei pruugi aga olla sama pikk kui roostevabast terasest trumlil.
Pesu sisse ja välja laadimise muudab lihtsaks kuivati suur täiteava.
Kallimatel kuivatitel on kampsunite kuivatamiseks kaasas spetsiaalne korv, mille ümber kampsun keeratakse, et see kuivatamise käigus välja ei veniks. Samuti on olemas kuivatamisrest jalanõudele.
Pärast iga kuivatust tuleb valada tühjaks kuivati veekogumissahtel ja puhastada ebemefilter. Soovitatav oleks tõmmata niiske lapiga üle ka kuivati trummel.
Pesukuivati
Väljas kuivatades võtab niiske pesu külge õhus lendleva tolmu, kuivatis jääb pesu oluliselt puhtam, kuna selles olev ebemefilter eemaldab riietelt tolmu ja ebemed.
Kui nööril kuivab pesu terve päeva, siis kuivatis vähem kui kaks tundi. Kuivatist võetud pesu saab kohe selga panna.
Kõik riided ei kannata trummelkuivatust. Enne kuivatisse panemist tuleb uurida, kas rõiva infolipikul on seda tüüpi kuivatamine lubatud.
Kodutarbijale mõeldud kuivatid maksavad 7000-20 000 krooni. Hea õhkkondensaatorkuivati maksab 9000-13000 krooni, on ka kallimaid tippmudeleid. Ventileeriv kuivati maksab üle 7000 krooni.
Allikas: Karmo Sahtel