Päevatoimetaja:
Anu Viita-Neuhaus
Saada vihje

Eesti medalisoosikud lõõgastusid EMi eel rockkontserdil ja kalal

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Artikli foto
Foto: Postimees.ee

Homme Saksamaal algavate Euroopa noorsoo meistrivõistluste medalisoosik Mirjam Liimask värskendas hooaja tähtsaima etteaste eel vaimu Lenny Kravitzi kontserdil, Taavi Peetre ja Märt Israel laadisid end kalavetel.

Koos treener Mehis Viruga möödunud laupäeva õhtul Tallinnas USA staari Lenny Kravitzi kontserti nautinud Liimask ütles, et alla 23-aastaste EMi eel oli väga tähtis koguda võimalikult palju häid emotsioone.

«Olen Kravitzi fänn, tore oli teda oma silmaga näha ja vahetult kuulata. Meeldiv elamus!» sõnas 100 m tõkkejooksja Liimask. «Sprindis on vaimuvärskus eriti tähtis, EMi finaalis võib just see otsustavaks saada,» lisas ta.

Treener Mehis Viru jättis Liimaskile «patareide laadimiseks» ka pühapäeva, mille õpilane veetis Pühajärve ääres. «Käisin rannas, võtsin natukene päikest. Spordile ei mõelnud üldse,» selgitas 21-aastane tartlanna.

Täistabamus peibutab

Nii Liimask kui Viru kinnitasid justkui ühest suust, et EMi medali püüdmisest ei ole nad teadlikult rääkinud. «Mirjami võimalusi kaalume alles siis, kui oleme Saksamaal, et mitte läbi kõrbeda,» mõtiskles Viru.

Eelülesandmise põhjal on Liimaskil kirjas teine tulemus 13,22. Sakslanna Tina Klein, kellele Tartu Ülikooli tudeng kaotas 2002. aasta juunioride MMi finaalis, läbis riigi meistrivõistlustel distantsi isikliku rekordiga 13,09.

Mõistagi ihkab Liimask täistabamust – see tähendab medalit, Eesti rekordi 13,18 alistamist ja täiskasvanute MMi pileti lunastamist. «Kuid ma ei taha pingeid suureks ajada. Eeldan, et finaalis on kõik võrdsed,» lausus ta.

Viru hinnangul on Liimaski vorm tõusuteel, hea märk oli hiljuti Šveitsis Lausanne’is püstitatud hooaja tippmark.

«Seal oli Mirjam viimastel tõketel pisut kolistanud, nii et varu peaks veel olema,» sedastas juhendaja.

Tõkketehnika parandamisel on Liimaskit nõustanud treener Jaanus Kriisk ja valdavalt USAs harjutav Eesti 110 m tõkkejooksu rekordimees Tarmo Jallai. «Tarmoga olen teinud paar ühistreeningut,» märkis Liimask.

Eelülesandmise põhjal kolmanda tulemusega võistlustulle astuv kettaheitja Märt Israel ja sama kõrgel kohal paiknev kuulitõukaja Taavi Peetre andsid vormile viimase lihvi Käärikul. Pingete maandamiseks käisid nad kalal.

Eemaldusid linnakärast

«Pääsesime Tallinna kärast minema, linnas läheks hulluks,» nentis Nuiast pärit Israel. «Kõik õnnestus suurepäraselt. Seltskond oli mõnus, toit väga hea. Treeningutel ergutasime teineteist, meil on korralik klapp.»

Israel tahab EMil pjedestaalile pääseda. «Medali pärast võib võidelda küll,» ütles ta. «Palju oleneb sellest, kuidas närv vastu peab. Ei tohi rabeleda, tuleb oma tulemus ära teha. Viis-kuus meest on üpris võrdsed.»

Möödunud laupäeval ragistas kevadel USAs isikliku rekordi 63.17 püstitanud Israeli luid ja mudis lihaseid profirattur Jaan Kirsipuu itaallasest abiline, leevendades kettaheitja vaevust, mis ei luba selili kangi suruda.

Treener Uno Ojand, kes ei saa töökohustuste tõttu EMile minna, möönis, et Israel on medalilahinguks igati valmis. Tema õpilase kehas pulbitseb karu jõud, samas on vaja jälgida, et tehnika hetkekski kontrolli alt ei kao.

«Minu poolt on kõik vajalik tehtud – võiksin minna tribüünile, silinder peas ja sigar hambus,» rääkis endine kuulitõukaja Ojand muigamisi. «Enam käesilitamine ei aita. Nüüd peab mees ise tegusid tegema.»

22-aastase Peetre kinnitusel tähendaks medalita jäämine kibedat pettumust. «Tundub, et kolmandat kohta on kõige kergem saada, aga lähen võitlema kõige säravama medali eest,» lausus treener Ants Kiisa õpilane.

Samas on Peetrel meeles, et kaks aastat tagasi teenis ta noorsoo EMil kollanokana nulli. «Eesmärk on tõugata võimalikult hästi, et ei juhtuks nii nagu kaks suve tagasi,» märkis Hiiumaalt tuule tiibadesse saanud atleet.

Ekskuulitõukaja Kiisa arvates on EMiks tehtud töö täkkesse läinud. «Käärikul sujus kõik tõrgeteta, Taavi tervis on korras, tuju hea,» tõdes juhendaja. «Ikka medalit ootan, mis muud. Mul täiesti ükskõik, mis värvi see on.»

Peetre tänavune parim tulemus võrdub 20.07, horvaat Edis Elksevicil 20.94 ja venelasel Anton Ljuboslavskil 20.71ga. «Kaks meest on seni paremad olnud,» nentis Kiisa. «Mine tea, mis EMil juhtub. Äkki teeb Taavi eneseületuse ja teistel veab hoopis viltu. Kuulitõukes võib tulemus meetri jagu kõikuda.»

Klüft EMi suurim staar

Kiisat ootavad Erfurdis väga tihedad tööpäevad. Peale Peetre osaleb EMil tema õpilastest vasaraheitja Maris Rõngelep. Näpunäiteid jagab Audenteses töötav Kiisa veel Israelile ja kümnevõistlejale Tanel Türgile.

Eestlastest on medalivõimalus ka 800 m jooksjal Egle Uljasel, kellele isiklik rekord 2.02,92 annab eelülesandmise põhjal kuuenda koha. Küllap suudab USAs harjutanud piiga vajadusel võimsamalt gaasipedaalile vajutada.

Erinevalt varasematest EMidest ei kuulu Eesti koondisse ühtegi «turisti». Õnnestumise korral võivad kõrge koha saavutada sprinter Katrin Käärt, tõkkejooksja Rene Oruman, kõrgushüppaja Anja Iljuštšenko ja mitmed teisedki.

Eesti koondise esindaja Erfurdis on treener Toomas Klaup. Treeneritest abistavad sportlasi Peeter Koorep, Remigija Nazaroviene, Jevgeni Terentjev, Viru ja Kiisa. Füsioterapeudina tegutseb Rando Maamägi.

Ässadest astuvad EMil areenile rootslannast seitsmevõistluse olümpiavõitja Carolina Klüft, kes sihib kuldmedalit kaugushüppes, ja Ateena olümpiamängudel kõrgushüppes kolmandaks tulnud tšehh Jaroslav Baba.

Kommentaarid
Tagasi üles