Tartlased ei saa paar kuud vanadest külmikutest ja teleritest tasuta vabaneda, sest linnavalitsus ei eraldanud keskkonnateenistusele selleks lisaraha.
«Otsustasime, et vanade külmikute, telerite ja arvutite tasuta vastuvõtt on keskkonnajaamas 15. augustini katkestatud,» ütles abilinnapea Hannes Astok. «Linnal on probleemtoodete tasuta vastuvõttu võimatu kinni maksta.» Kuus kuluks selleks ligi 150 000 krooni, augusti keskpaigani oleks tarvis seega 450 000 krooni.
Linnavalitsuse linnamajanduse osakonna keskkonnateenistus lõpetas Tähe tänavas olevas keskkonnajaamas probleemtoodete elanikelt tasuta vastuvõtu mai lõpul.
Rahapuudus
Keskkonnaohtlike kodumasinate vastuvõtt katkes rahapuudusel: varem sai keskkonnateenistus probleemtooted käitlejale üle anda tasuta, kuid aprillist kehtestasid käitlejad nende vastuvõtule uued hinnad. Näiteks AS Kuusakoski hinnakirja järgi maksab tonni freooniga külmikute utiliseerimine 11 000 krooni.
«Tuleb mõni aeg vana külmikut esikus hoida ja 15. augustini vastu pidada,» soovitas Astok linlastele. Alates 15.
augustist võivad tartlased taas oma aja ära elanud keskkonnaohtlikke koduabilisi tasuta keskkonnajaama viia, sest siis jõustub Eestis tootja vastutuse põhimõte.
Selle kohaselt on tootjad ja kauba maaletoojad kohustatud tagama oma probleemtoodetest tekkivate jäätmete kokkukogumise ning nende taaskasutamise või kõrvaldamise.
Valuline üleminek
«Eks uuele korrale üleminek on meil alati valuline,» märkis Astok. «Seaduseandja pole probleemtoodete küsimuses kõiki nüansse läbi mänginud ja omavalitsused peavad nüüd seda suppi sööma.»
Aprillis keskkonnajaama toodud külmikute utiliseerimise eest on raad välja käinud juba üle 130 000 krooni. Linnal tuleb leida veel raha keskkonnajaamas käitlusse viimist ootava rohkem kui poolesaja külmiku jaoks.
Tartu linna eelarves on aastas keskkonnajaama kuludeks ette nähtud pisut üle 70 000 krooni.