Päevatoimetaja:
Marek Kuul
Saada vihje

Erna ei pruugi enam olla maailma raskeim sõjaline võistlus

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Erna seltsi president Meelis Rätsep oma kabineti kõrval Okupatsioonidemuuseumis. Paremal Soome munder, milles Erna grupp 1941. aastal Eestis randus.
Erna seltsi president Meelis Rätsep oma kabineti kõrval Okupatsioonidemuuseumis. Paremal Soome munder, milles Erna grupp 1941. aastal Eestis randus. Foto: Peeter Langovits

Militaarvõistluse Erna Retk peakorraldaja Erna seltsi president reservkapten Meelis Rätsep ei julge tuleval neljapäeval startivat säästu-Ernat enam maailma raskeimaks omataoliseks nimetada.

Meelis Rätsep, kas tänavune 16. Erna on säästu-Erna?
Ma ei julgeks öelda, et säästu-Erna, aga samas mingis mõttes kindlasti, sest loomulik on ju see, et kui on masu või kuidas keegi seda nimetab, tuleb kokku hoida.

Rahalised vahendid on sel aastal tunduvalt väiksemad, aga võistlus tuleb ära teha. Ta on ikkagi meie lipulaev. Poliitiline tahe selleks on olemas nii Kaitseliidul, kaitseväel, kaitseministeeriumil kui muidugi ka Erna seltsil. Teatud mõttes on raha vähenemine hea, sest sunnib organiseerima üritust natuke teisiti: muutma formaati, komplekteerima meeskonda teisiti jne.

Üks asi on see, et selle kokkupakkimise tõttu ma ei julge väita, et Erna sel aastal maailma pikim ja raskeim võistlus on. Aga siiski loodame, et ta mingil hetkel taastab oma vana formaadi, kus mehed on nädal aega metsas ja saab uuesti maailma raskeimaks võistluseks.

Kui palju on Erna retke eelarve vähenenud?
Võrreldes eelmise aastaga vähenes eelarve jämedalt 70 protsenti.

Kui palju on see paljuräägitud osalustasu?
1250 krooni Eesti võistkonna liikmele.

Sel aastal tulevad ülesanded võistlusel raskemad?
Jah, see ongi põhimõte, et tegevust on tihedamalt. Näiteks kui sul enne on 10 kilomeetri peale 10 ülesannet, siis piltlikult öeldes võid praegu lükata need 10 ühe kilomeetri peale. Seekordne võistlus on nii ajaliselt kui kilometraažilt lühem. Tavaliselt on retk alanud esmaspäeval või teisipäeval. Nüüd algab neljapäeval ja lõpeb laupäeval, nii et metsas on võistlejad kaks ööd.

Ka toimumispiirkonda on seekord muudetud. Miks?
Esiteks läheb endine laagriplats Kautlas meile teadaolevatel andmetel Tartu maanteele täiteks. Seal on ilus metsane küngas, kuhu tuleb kruusakarjäär, küll mitte memoriaali ümbrusse. Teine asi on see, et see kant oli Eesti võistkondadele niivõrd pähe kulunud, et nendel ei olnud isegi paljudel enam kaarti vaja.

Osaliselt on trass teine. Eks see dessandiala Salmistus jääb meil loodetavasti ikka kogu aeg samaks, sest Kolga laht oli see, kust Erna luuregrupp ajalooliselt maale tuli.

Kas on oluline järgida ajaloolise Erna retke piirkonda või võiks ükskord teha Erna näiteks Pärnumaal?
Päris ära ei tahaks selle piirkonnaga kontakti kaotada. Sellepärast on ka sel aastal dessant ikka Salmistus. Igale programmile või üritusele on hea, kui on olemas ajalooline vundament. Ilma selleta jääb üritus ise tühjaks.

Erna retk on 16 aastat toimunud samas piirkonnas ja olnud olemuselt sama. Kas igavaks ei lähe?
Ei lähe. See ongi korraldajate eneseteostus ehk sa pead kõik tegema selleks, et võistlus ei muutuks igavaks eelkõige võistkondadele aga ka iseendale, sest rutiin tapab. See tähendab, et sa pead leidma igal aastal uued kohad, erinevad ülesanded. See on looming. Kui sa lähed järgmise võistluse trassi tegema, siis maastik räägib sinuga ise.

Kas ideid ikka jagub? Ülesandeid pole ilmselt lõputuid variante?
On. Sõda on arenev suurus. Piisab ainult, kui rääkida meie missioonilt tagasitulnud inimestega. Sealtki tuleb ideid. Elust enesest.

Kui palju on viimase seisuga sel aastal osalevaid võistkondi?
Võistkondi on sel aastal 25. Alati on nii, et lõpuks on esialgsest vähem. Erna retk on hea termomeeter: kui maailmas kuskil militaarses mõttes kuumaks läheb, siis hakkab võistkondi vähemaks jääma. (Mitmete võistkondade liikmed pidid suunduma Afganistani. - Toim) Välisvõistkondi on seitse järgi jäänud, enamalt jaolt täpselt samadel põhjustel.

Osalejate ring on vist aastate jooksul enam-vähem sarnane?
Seltskond muidugi nooreneb kogu aeg, aga eks neid kogenumaid on ka. Võistkondade kaader vahetub jupphaaval.

Kas naised on Ernal meestega võrdsed?
Ega allahindlust neile ei tehta küll. Militaarmissioon seab ette omad kriteeriumid. Olen täielikult nõus politseiga, et politseitööd tuleb teha ühtemoodi, ükskõik kas oled naine või mees. Militaristidega on samamoodi. Vastavalt soole ei saa allahindlust teha.

Paljuküsitud küsimus, kust tuleb Erna nimi? Legende on ju palju.
Need on legendid. See on lihtsalt tavaline koodnimetus.

Tagasi üles