Päevatoimetaja:
Anu Viita-Neuhaus
Saada vihje

Ansip on populaarsem kui ta valitsus

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy

BNS/Faktumi uuring näitas, et kuigi peaaegu pooled küsitletud jättis uus valitsus ükskõikseks, on peaminister Andrus Ansip ise populaarne.

62 protsenti sel nädalal toimunud uuringus küsitletuist toetas seda, et peaministriks sai Ansip. Mittetoetajaid oli vaid 13 protsenti, oma seisukohta ei osanud öelda veerand inimestest.



Eestlastest toetas Ansipit 73 protsenti mitte-eestlaste 43 vastu.



Sotsioloog Tõnis Ormissoni sõnul ei saa siiski väita, et muulased on Ansipi vastu. Ta tõdes, et pigem on nende puhul tunda suuremat mõistmatust või ükskõiksust, sest hinnangut ei osanud anda 45 protsenti muulastest. Eestlaste puhul oli see protsent 14.



Endise Tartu linnapea toetus oli ülisuur Tartu kandis, kus tema saamist valitsusjuhiks pooldas 80 protsenti küsitletuist. Toetus talle oli väiksem pealinnas ja Virumaal, vastavalt 55 ja 41 protsenti, näitas BNS/Faktumi küsitlus.



Üllatuslikult toetasid Ansipi tõusu peaministriks täielikult pigem väiksema sissetulekuga inimesed. Neist, kelle sissetulek pereliikme kohta oli alla 1000 krooni, toetas Ansipit täielikult 40 protsenti, enam kui 4000 krooni pereliikme kohta saavaist vaid 19 protsenti.



Tõenäoliselt on siin olemas seos ootustega koalitsioonileppe lubaduste suhtes.



Ansipit pooldas 60 protsenti meestest ja 64 protsenti naistest, toetajaid oli rohkem eakamate kui nooremate seas (55-74-aastaste hulgas 69 ja 18-34-aastaste seas 56 protsenti). Eakate hinnanguid võis samuti ajendada Ansipi isiku samastamine lubatava pensionitõusuga.



BNS/Faktumi küsitluses oli uue peaministri vastu 19 protsenti 18-34-aastastest.



Mõistetavalt võtsid Ansipi saamise valitsusjuhiks rahuloluga vastu Reformierakonna toetajad, neist oli rahul 90 protsenti. Keskerakonna ja Rahvaliidu pooldajate seas olid need arvud vastavalt 60 ja 68. Samas ei osanud 28 protsenti Keskerakonna ja 23 protsenti Rahvaliidu pooldajaist öelda oma suhtumist Ansipisse kui peaministrisse.



Sotsiaaldemokraatliku Erakonna pooldajaist toetas Ansipit üllatuslikult 86, Isamaaliidu toetajaist 52 ja Res Publica pooldajaist 45 protsenti.



12.-14. aprillil küsitles Faktum BNS-i tellimusel telefonitsi 401 inimest üle Eesti vanuses 18-74 aastat.


Tagasi üles