Sel päeval, 24. veebruaril 1990 peeti Eesti Vabariigi 72. aastapäeva. Sõjaväeparaadi Vabaduse väljakul küll ei toimunud, ja ammugi mitte presidendi vastuvõttu Estonias, sest Eesti Vabariik oli alles imaginaarne. Ta rippus Eesti maa ja rahva kohal nagu valge pilv, mida võis küll näha, aga mitte katsuda.
Leidus tuhandeid inimesi, kes uskusid, et see pilv varsti taevast alla laskub, aga leidus küllalt ka neid, kes seda lootust lapsikuks pidasid ja pahaks panid. Kõige rohkem oli vist neid, kes uskusid, aga ei uskunud ka. Ei uskunud, aga uskusid siiski.
Toompea lossi küljes lehvis punalipp, asju aeti Eesti NSV ametiasutustega, poisse võeti Nõukogude Armeesse, piiril seisis nõukogude piirivalve, seltsimehed Riikliku Julgeoleku Komiteest valvasid, et meil ikka julge oleks. Teisest küljest laulev revolutsioon oli seljataga, N Liidu Rahvasaadikute Nõukogu oli MRP tühistatuks kuulutanud ja Eestis oodati tõsimeeli, et 1990. aasta toob vabanemise.
Sellises olukorras asuti 24. veebruaril 1990 valima Eesti Kongressi.
Eesti Kongressi idee seemned külvati juba 1987. aasta suvel, kui Läti, Eesti ja Leedu dissidendid Riia Vabadussamba jalamil kokku leppisid, et kõige paremini sobib järgmiseks ühiseks aktsioonipäevaks MRP aastapäev, 23. august. Arvestati sedagi, et MRP ründamine on Moskvale erakordselt ebamugav, sest pakti olemasolu oli Läänes juba ammu teada. Nõukogude okupatsioonivõimu Baltimail otsustati rünnata kõige õrnemast kohast.
Ei saa öelda, et enne Hirveparki poleks midagi olnud. Oli küll, ja nimelt fosforiidisõda.