Päevatoimetaja:
Loora-Elisabet Lomp
+372 5916 2730
Saada vihje

Korralik alkomeeter aitab sõiduvõimet hinnata

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Margus Mihkels

Alkomeetri kvaliteeti ja usaldusväärsust peegeldab hind: kallim toode on täpsem, mugavam ja vastupidavam.

Alkomeetreid müüva Rovico Büroo juhatuse esimehe Raul Rohtla sõnul saab lihtsama alkomeetri kätte vaid mõnesaja krooni eest. Siiski ei julge Rohtla odavat joobemõõtjat klientidele soovitada.

«Et alkomeetrit maksimaalselt usaldada ja seade ka pärast garantiiaega töötaks, peab seda saama hooldada ja kalibreerida,» räägib Rohtla. Odavate alkomeetrite sensorid saastuvad üsna kiiresti, samas ei saa neid puhastada ega kalibreerida.

Eestis on saadaval ka laboris kalibreeritavad alkomeetrid, mida Rohtla kõige usaldusväärsemaks ja vastupidavamaks hindab. Millal seadet hooldama peab, on kirjas selle kasutusjuhendis.

Kõrgema klassi alkomeetrite hinnad algavad 700 kroonist ja lõppevad kümneid tuhandeid maksvate seadmetega. Enda tarbeks ostetava alkomeetri mõõteulatus peaks küündima vähemalt nelja promillini.

Rohtla soovitab valida alkomeetri, mille on heaks kiitnud Eesti Alkomeetrite Müüjate Liit.

Kõikidele joobetestijatele paneb Rohtla südamele kasutusjuhendi hoolikat järgimist. Näiteks pole mõtet testida joovet kohe pärast alkoholi joomist. «Alkohol imendub verre 30 minuti jooksul. Kohe pärast joomist võib mõõdik absurdset tulemust näidata, kuid võib teid ka kaineks tunnistada, ehkki veerand tunni pärast olete juba purjus,» räägib Rohtla.

Tõenäosus, et korralik alkomeeter õige kasutamise korral inimese kaineks tunnistab ja politsei mõõdik vastupidist väidab, olevat nullilähedane.

Alkomeetreid müüakse apteekides, bensiinijaamades ja autotarvikute poodides.

Kommentaarid
Tagasi üles