Päevatoimetaja:
Anu Viita-Neuhaus
Saada vihje

Teraviljavalgu- ja piimatalumatus sunnib harjumusi muutma

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Kui organism ei talu teraviljavalku või piimasuhkrut, tuleb loobuda teraviljast valmistatud toitudest ning piirata rõõsa piima tarvitamist.

Tsöliaakia ehk teraviljavalgutalumatus on üks sagedamini esinevaid kroonilisi haigusi enamikus Euroopa maades. Ka gluteenenteropaatia või mittetroopilise spruu nime all tuntud haiguse vallandavad päriliku eelsoodumusega inimestel nisust, rukkist ja odrast valmistatud toidud ja tooted.

Nisus, rukkis, odras (võimalik, et ka kaeras) leiduvate valkude toimel kahjustub tsöliaakiahaigete peensoole limaskest. Sel põhjusel häirub organismile vajalike valkude, rasvade, süsivesikute, vitamiinide, mineraalainete ja mikroelementide imendumine ning kujunevad iseloomulikud vaevused ja sümptomid – kõhulahtisus, -puhitus, -valu, liigesvalu, kõhnumine, lastel ka kasvupeetus.

Ravimatusest tüsistused

Tsöliaakia võib esimest korda avalduda igas vanuses ning väga erinevate vaevustega, kuid mida nooremas eas see välja lööb, seda tüüpilisemad on haigusnähud ning seda ägedam võib olla haiguse kulg.

Haiguse vallandumisel on määravaks, mis vanuses ja kui suures koguses alustati teraviljatoitude söömist. Mida kauem saab laps rinnapiima ning mida hiljem hakkab ta sööma nisu-, rukki-, odra- ja kaerajahust valmistatud tooteid ja toite, seda hiljem ja tagasihoidlikumalt tekivad päriliku eelsoodumusega isikutel tsöliaakiale iseloomulikud haigusnähud.

Ravimata tsöliaakia võib põhjustada tõsiseid tüsistusi, nt jäävhammaste emaili ja struktuuri muutusi, rauavaegusaneemiat, puberteedi hilinemist, varajast menopausi, luuhõrenemist, kasvajaid jt.

Tsöliaakia korral on ainsaks raviks range ja eluaegne teraviljavaba (gluteenivaba) dieet, mis ei sisalda nisust, rukkist, odrast ja soovitavalt ka kaerast valmistatud toite ja tooteid.

Keelatud teraviljade valgu saab asendada kartulist, riisist, maisist, sojast või ubadest valmistatud jahuga. Võimalik on ka kasutada spetsiaalseid gluteenivabasid jahusid või tooteid. Kui dieeti rikutakse, tekivad taas haigusnähud ning kahjustub uuesti peensoole limaskest.

Jäätise asemel jogurt

Piimatalumatuse ehk hüpolaktaasia korral tekivad inimesel piima või piimasaaduste tarvitamisel kõhuvaevused, nt kõhupuhitus, -korisemine, -lahtisus ja -valu. Seda põhjustab laktoosi ehk piimasuhkru imendumishäire, mis omakorda on tingitud laktoosi lõhustava ensüümi – laktaasi – madalast aktiivsusest soolelimaskestas.

Eestis ei talu piimasuhkrut umbes 25% elanikest. Hüpolaktaasia võib olla geneetiliselt määratud või elu jooksul tekkinud, soolehaigustest tulenev, nt põletikulise soolehaiguse, ägeda soolepõletiku, düsbakterioosi või lühikese soole sündroomi korral.

Laktoositalumatuse korral tuleb muuta oma piimatarbimise harjumusi, mis aga ei tähenda piimatoodete eemaldamist toidusedelist. Küll aga tuleks piirata rõõsa piima, rõõsa koore ja jäätise tarvitamist, asendades need muude piimasaadustega, kus osa laktoosi on juba lõhustatud (hapupiim, jogurt, juust, kohupiim jne).

Piimataluvust parandab seegi, kui tarvitada piima koos muu toiduga.

Eesti loodustooteid müüvad:

• Ökosahver OÜ, Mulla 6a, Tallinn

• Austan Loodust OÜ Parim Pood Müürivahe 17, Tallinn

• Austan Loodust OÜ kauplus Loodustooted, Jaama 3, Tallinn

• Austan Loodust OÜ Parim Pood, Tartu 1a, Viljandi

• Biokungla OÜ, Maneeži 5, Tallinn

• Aramonda OÜ kauplus Natuur, Raekoja plats 11, Tartu

Koostatud Eesti Tsöliaakia Seltsi materjalide ja dr Benno Marguse artikli põhjal.

Kommentaarid
Tagasi üles