Päevatoimetaja:
Sven Randlaid
+372 666 2387
Saada vihje

Külmetushaiguse korral saab abi rahvameditsiinist ja apteegist

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Nohu, kurguvalu ja köhaga kulgevaid viirushaigusi tuleb meie kliimas ette aasta ringi, nende ravimist tuleks alustada kuuma tee ja jalavannidega ning alles seejärel pöörduda apteeki.

Imevahendit, mis aitab vältida igasuguseid külmetushaigusi, pole olemas. Midagi on aga võimalik igaühel oma organismi heaks teha, et immuunsüsteemi veidigi turgutada.

Päevas peaks kindlasti viibima 1–2 tundi värskes õhus. Töö- ja puhkerežiim olgu paigas, ka toidusedel peab olema mitmekülgne – süüa tuleb värsket puu- ja juurvilja, aga ka teravilja ja valku sisaldavaid toiduaineid.

Organismi tungides kinnitub viirus tavaliselt nina-neelu limaskestale, tekitades nohu ja kurguvalu. Kindlasti võiks külmetuse korral alustada ravi rahvameditsiini vahenditega: jalavannid (kui ei ole kõrget palavikku), sinepiplaaster, inhalatsioonid, rohke tee (pärnaõis, paiseleht jne) või mingi muu jook.

Tabletiga nohu vastu

Kuna viirushaigus toob ka pea- ja lihasvalu, oleks esimestel haiguspäevadel õige juua mõnd gripiteed (Coldrex, Fervex, Theraflu jne), kus sees nii palavikku alandav paratsetamool kui ka rögalahtisti, nohuravim ja C-vitamiin. Gripitee joomisel võiksid olla ettevaatlikud kõrge vererõhuga inimesed, sest tees sisalduv nohuravim võib tõsta vererõhku. Laste preparaadid on väiksema paratsetamooli sisaldusega, kuid alla kaheaastastele lastele seda tüüpi ravimid ei sobi.

Üle 38-kraadise palaviku alandamiseks sobib paratsetamool. Lastele arvutatakse ühekordeks annuseks 15 mg iga kehakaalu kg kohta, palaviku uuesti tõusmise järel antakse uus annus. Täiskavanule on 500 mg tablett, mida tuleb vajadusel samuti uuesti võtta.

Nohu korral tasub eelistada suu kaudu võetavaid preparaate, sest need alandavad turset. Sudafed ja Actifed on mõeldud täiskavanutele ja üle 2-aastastele lastele, ettevaatlikud peaks aga olema vererõhuhaiged ja rasedad.

Veel on olemas taimse toimega Sinupret, mida võivad kasutada üle 2-aastased lapsed ja kõik täiskasvanud, sh rasedad. Kohaliku toimega nohuravimitest võiks eelistada nohuaerosoole (Otrivin, Olynth, Xymelin jne), sest need jõuavad ka nina ülaosas olevatesse käikudesse, mille turse alandamine on eriti oluline, et ei tekiks ventilatsioonihäire ja hiljem tüsistusena põskkoopapõletik. Väikelastele sobivad õli baasil tilgad, nt Pinosol. Universaalne nohuravim on meresoolavesi (Humer, Nisita), millega nina loputamine aitab kiiresti taastada õhu läbikäiku. Mädase eritusega nohu tekkimisel tuleks pöörduda perearsti poole.

Aerosoolid kurgule

Neelupõletiku ravimiseks on saadaval aerosoolid ja tabletid. Neid valides tuleb arvestada, kas tegemist on lapse või täiskavanuga, ja asjaoluga, et eri preparaadid toimivad erinevalt.

Kui peamine haigustunnus on tugev kurguvalu, sobivad Trachitol, Septolete, Decatylen, Faringodol jt imemistabletid. Kõigil neil on valuvaigistav ja baktereid hävitav toime. Soovitud tulemuse annab 4-6 tabletti päevas. Faringodolis sisalduv koliinsalitsülaat (aspiriiniga sarnane aine) ei sobi haavandtõve ja astma põdejatele.

Mahedama, kuid üldse mitte nõrgema toimega on taimse päritoluga imemispastillid – salveitabletid, Islamoos ja Islamint (sisaldavad islandi käokõrva ekstrakti).

Aerosoolid, nt Hexoral ja taruvaiku sisaldav Propolis, on samuti puhastava toimega, kuid ei sobi kasutamiseks üle 3–4 päeva limaskesta liigse kuivatamise tõttu.

Taimse päritoluga aerosoolid lisaks põletikuvastasele toimele niisutavad limaskesta, parim on astelpaju-saialille õliaerosool Anginal. Aerosoole ei soovitata kasutada väikelastel, ka ei maksa umbes pool tundi pärast sprei kasutamist süüa-juua, sest sel juhul uhutakse ravim neelust seedetrakti. Kui kurguvalu ei taandu 5–6 päevaga, tuleb näidata kurku arstile. Mädase angiini korral peab alustama antibiootikumiraviga.

Köha tekkides peab hakkama röga lahtistama, et seda oleks kergem välja köhida. Rögalahtistit ei soovitata kasutada alla aastastel lastel, kuna nende köharefleks võib olla liiga nõrk ja veeldunud röga jääb hoopis bronhidesse. Mida rohkem ja sagedamini köhida, seda rutem kops puhastub ja inimene terveneb.

Külmetuse korral

• Jää võimalusel koju ja alusta oma organismi aitamist vastavalt haigussümptomitele. Konsulteeri perearstiga või -õega, kui pole päris kindel, mida kasutada. Esimesel haiguspäeval kirjutab arst üldjuhul välja ainult sümptomaatilise ravi, sest bakternakkused, mis vajavad antibiootikumravi, lisanduvad 4.–5. päeval.

• Väldi lastega suurtes kauplustes jt rahvarohketes paikades käimist, sest seal on suurem tõenäosus saada viirushaigusi.

• Joo palju vedelikku, soovitatavalt 1,5 l rohkem kui tavaliselt, ettevaatlikud peaksid olema südamepuudulikkusega haiged.

Allikas: perearst Eret Jaanson

Kommentaarid
Tagasi üles