Orhideenädal aianduskeskuses Jardin õpetab tartlastele, et see kuninglikult suursugune lill on kodustes tingimustes üllatavalt vähenõudlik ja pole õitsemisega kitsi.
Erksavärvilised orhideetaimed annavad aianduskeskuse Jardin uuele kasvuhoonele uskumatult rõõmsa ilme. «Orhideed on ostjate hulgas küllaltki populaarsed,» tunnistas aianduskeskuse juhataja Janika Ilves.
«Paljud aga ei tea, et sellel kaunil taimel on hulk erinevaid sorte,» ütles ta. Ilvese kinnitusel sobib orhidee suurepäraselt kingituseks ka meestele, näiteks isadepäevakingiks.
Lakkamatu õiteilu
Orhideepoti keskmine hind, 250300 krooni, ei olegi ehk kõrge, kui arvestada, et õige hoolduse korral õitseb see taim kuude viisi.
Orhideekasvatamist ei tasu peljata, sest see taim pole sugugi nii nõudlik, kui arvatakse. Kõige leplikum on kuuking (Phalaenopsis), mis vajab vähe vett ja palju valgust, lepib tavalise toatemperatuuri ja isegi keskküttega ning õitseb peaaegu aasta läbi.
Sügisel tasub lille hoida veidi jahedamas, siis tekib õiepungi rohkem. Kui kuukinga õisikuvarrele ilmub väikeste lehtedega mügarik, mis aina paisub, võite rõõmustada olete saanud kingiks tütartaime. Kuukinga liblikakujulisi õisi on erinevat värvi.
Müüja Karin Lepp tõdes, et uusi põnevaid orhideesorte tuleb üha juurde. «Enamik orhideesid ei lõhna, aga näiteks sellel helelillal katleial on väga meeldiv aroom,» rääkis ta.
Katleia on kuukingast veidi pirtsakam ning tahab talvel jahedamat kasvukohta. Pärast õite närbumist tuleks kärpida katleia õisikuvart kõige alumise äraõitsenud õie alt siis kasvatab taim külgharusid.
Pisemate õitega ontsiidium vajab aga suhteliselt rikkalikku kastmist ja niisket õhku. Samas ei tohi kastmisega liialdada liiga märjas mullas võivad juured mädanema minna. Selle orhideeliigi õied säilivad hästi ka lõikelilledena. Omapärase õiekuju tõttu kutsutakse neid lilli ka tantsivateks nukkudeks.
Karin Lepp näitab lillekaste meil vähem tuntud orhideeliigi hariliku dendroobiumiga.
Nende taimede õisi tuuakse Eesti lillepoodidesse Singapurist ja Taist ning need püsivad vaasis hästi. Mitmete liikide kiulistest vartest ja lehtedest saadakse koguni punumismaterjali, millest võib valmistada näiteks käekotte.
Orhideesorte on väga palju, kui kellelgi on huvi mingi kindla liigi vastu, tasub tulla küsima. Kui meie aianduskeskuses seda pole, küllap tellime, lubas Janika Ilves.
Orhideede tarvis on müügil ka spetsiaalsed kõrged plastpotid, need hoiavad ühtlast niiskust ja ümberistutamisel ei saa juurestik kannatada. Plastpotis taime on aga lihtne üle kasta.
Sobilik lillepott
Savipott laseb paremini õhku juurte ligi, imab vett ja ei kuumene päikese käes ülearu. Samas kipuvad juured vastu savipotti liibuma ja saavad ümberistutamisel viga.
Spetsialistide käest saab ka nõu, kuidas orhidee eest hoolitseda. Janika Ilves selgitab, et kui lill toas ei õitse, on enamasti põhjuseks ülekastmine või ärajäänud puhkeperiood. Iga orhidee vajab puhkeaega, mille pikkus sõltub liigist. Sel ajal tuleks vähendada taime kastmist.
Kasvuajal tuleks orhideed väetada korra või kaks kuus. Lill vajab palju valgust, aga ei kannata otsest eredat päikest. Ja suvel tahaks orhidee olla väljas värske õhu käes.
Aednikud õpetavad, et orhideel tuleb eelkõige kasvatada juuri kui need on terved, näeb taim ilus välja ja õitseb mõnuga. Ümberistutamist vajab taim siis, kui see enam potti ära ei taha mahtuda, mitte enne.
Kui soovite, et orhidee pakuks kodus pidevalt õiteilu, tasub otsida nõuandeid näiteks Virve Roosti põhjalikust raamatust «Orhideed taimeriigi juveelid».