Õhkijaid Tartu 6. keskkooli poisid Heiki Vaibla ja Tõnis Jõgiaas olid mõlemad 18 aastat vanad. Neid julgestasid pargihämaruses kolm neiut, Tartu Ülikooli värsked arstitudengid Rita Vint ja Ellen Rander ning pärast keskkooli aastase pausi võtnud Miia Saviauk.
Viimane mäletab, et sidepidamine käis vilistamisega. Tüdrukud olid vilistamise ära õppinud ja pidid poisse ohu eest hoiatama. Park oli aga inimtühi.
Vaibla, kes polnud küll suitsumees, parimal juhul pühapäevasuitsetaja, süütas sigareti. Lõhkeaine pandi sõduri jalgade juurde maha ja põleva sigareti abil süüdati süütenöör tikukrapsimine olnuks liialt tähelepandav. Märguvile peale jooksid kõik viis Raadi kalmistule plahvatust ootama.
Vaibla sõnul venis ootamine pikaks, süütenööri oli palju saanud. Kui kärgatus lõpuks õhu rappuma pani, lõi kuma valgeks ka kalmistu puude ladvad. «Läks korda,» mõtles Vaibla.
Täna 55 aastat tagasi lasid põrandaaluse noorteorganisatsiooni Sini-Must-Valge liikmed Raadi pargis õhku punamonumendi. Niisiis pole sambasõda selle sügise leiutis.
Lund ei olnud, nii sai viisik jälgi jätmata kesklinna poole liikuda. «Me ei tundnud hirmu. Võtsime tüdrukutel kaenla alt kinni ja mängisime armastajapaarikesi,» räägib Vaibla. Mängust sai hiljem tõsielu: kümme aastat hiljem, pärast vanglavintsutusi ja Siberit, puhkes kahe sambaõhkija Miia Saviaugu ja Tõnis Jõgiaasa vahel armastus, millest sai abielu.
Noored läksid lahku kesklinnas Athena juures, kino fuajeesse astuti jälgede segamiseks korraks sisse.
Vaibla mäletab, et igaks juhuks käidi läbi ka linna kultuurimaja tantsupeolt, sealgi oli palju rahvast koos.