Päevatoimetaja:
Andres Einmann
+372 666 2072
Saada vihje

Alaliidud otsivad tikutulega presidente

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Artikli foto
Foto: Postimees.ee

Mitmed suured Eesti spordialaliidud otsivad presidenditoolile tikutulega väärikaid kandidaate, kes tooksid alale uue hingamise ja täidaksid kassa rahaga, ent lõpuks võivad unistused jäädagi unistusteks.

Ideaalis peaks hea president olema mõjuvõimas nagu suusaliitu juhtiv Toomas Savi, kõrgel ametikohal nagu uisutajate eesotsas seisev välisminister Kristiina Ojuland, rikas nagu sõudeliitu tüüriv Rein Kilk ja kaunis kui maletajaid ohjav Carmen Kass.

Ent kõiki vajalikke omadusi ühes inimeses kokku klapitada on võimatu ning pealegi napib väikeses Eestis rikkaid ja ilusaid. Suurtest alaliitudest kompavad praegu võimalikke presidendikandidaate kergejõustik, ujumine ja judo.

Üks kadestab teist

Kergejõustiklaste revolutsiooniline tiib üritas ametiaega lõpetava suurärimees Neinar Seli asemele ebaõnnestunult peibutada veel suurema haardega Urmas Sõõrumaad, nüüd on läbirääkimiste sõelal endine kaitseminister Sven Mikser.

Ala sees viidi läbi ka küsitlus. «Ankeetidele vastati küll passiivselt, kuid tagasiside näitas: inimesed soovivad, et kõik toimiks senisest paremini,» ütles Ateena olümpial pronksmedali pälvinud kettaheitja Aleksander Tammert.

Samuti väärikat presidendikandidaati otsivate ujujate eestvõitleja Tiit-Urmas Reiter jälgib kergejõustiklaste käekäiku kadedusega. «Kui saaksime oma süsteemi upitada vähegi kergejõustiku sarnaseks, oleks edasiminek suur,» tunnistas treener.

Reiterile meeldib, et kergejõustikujuhid suudavad sportlasi innustada. Isegi olümpiale mittepääsenud B-normi täitjad said 50 000 krooni, preemia kaasneb ka iga riigi rekordi püstitamise ja kuu parima sportlase tiitliga.

«Mina küll ei mõista, mis saab Seli vastu olla,» tõdes Reiter. «Meie president ütleb, et saatis sajale firmale palvekirja toetada ujujaid rahaliselt. Aga sellest pole kasu olnud. Tähendab – ta pole presidendi ametis õige mees.»

Ujumisliidu juht Toomas Saks on alaliidu juhatuses kinnitanud valmisolekut tagasi astuda. Reiteri kinnitusel käivad uue kandidaadiga läbirääkimised. Tegemist on «ala tundva inimesega, kel ka piiritagused töökogemused».

Palts sulges rahakraani

Alates 1973. aastast Eesti judoliidu presidendina tegutsenud Tõnu Lume loobub ametist järgmistel valimistel jaanuaris. Treener Aavo Põhjala sõnul oli põhiametilt hulgimüüja, aga ka sportlase ja filmi-Lurichina tuntud Lume haruldane juht.

«Lumel on autoriteeti nii spordi-, kultuuri- kui ka äriringkondades,» kiitis Põhjala pealtnäha tagasihoidlikku meest. «Pealegi tunneb ta ala. Me ei ole õigeks pidanud värvata presidendiks poliitikuid. Poliitika on muutuv ja nii võid teatud hetkel ebasoosingusse sattuda.»

Ka uutest kandidaatidest kuulub üks äriringkondadesse, teine on «ühiskonnas tuntud inimene». «Väga hea juhi leidis endale sõudeliit, neid võib ärimees Rein Kilgi avastamise puhul üksnes õnnitleda,» tõmbas Põhjala paralleeli.

Poliitikud ja ärihaid ongi kõigi alaliitude lemmikvapiloomad. Nendes nähakse eelkõige kullasoonte avajaid, mitte tegelikke niiditõmbajaid. Nii juhtis ka Edgar Savisaar mõnda aega jalgpalli- ja sumoliitu, tema toonane parteikaaslane Erika Salumäe oli samal ajal sumoliidu asepresident.

Et parteiline kuuluvus spordi juhtimisel paljugi määrab, näitab maleliidu presidendiks valitud Carmen Kassi fenomen. Maleolümpia taotlemisel Tallinnale asusid Res Publica liikmest supermodelli seljataha hoobilt samasse erakonda kuuluv peaminister Juhan Parts ja linnapea Tõnis Palts.

Suusaliidu president Toomas Savi lõi spordi telgitaguseid tundvate inimeste väitel Riigikogu esimehena spiikrihaamriga suusatajatele välja kõrged riiklikud preemiasummad, mis muutsid teiste alade tegijad kadedusest roheliseks.

Kergejõustiku kitsamas ringis kiruti, et varem nende alaliidu juhatusse kuulunud Savi kergekäeliselt uutele jahimaadele lubati.

Ent seni oli poliitikurollist veelgi tähtsam kuulumine erinevatesse riigiettevõtete nõukogudesse. Poksiliitu juhtiv Kalev Kallo vallandas näiteks suure skandaali, kui ta Tallinna Sadama nõukogu liikmena 2003. aastal kauples viiele tundmatule poksijale 1,5 miljonit krooni.

Samal aastal keeras Tõnis Palts rahandusministrina riigiettevõtete sponsorluse kraanid kinni ja nüüd on alaliitudel prisket kassatäidet tõotavat presidendikandidaati leida varasemast tunduvalt raskem.

«Valitseb presidentide defitsiit,» tõdes jalgratturite liidu peasekretär Urmas Karlson. «Et spordiringkondades on palju intriige, ei taha sobivad inimesed pahatihti ametit vastu võtta. Raha hulk, mida alajuht tänu tutvustele sporti tuua suudab, on siiski piiratud. Kuna kõiki eelarveauke täita ei suudeta, leidub alati rahulolematuid.»

Suurim kaal tulemusel

Rattaliit valis kevadel uueks presidendiks Eesti Põlevkivi juhi Mati Jostovi, senine liider Siim Kallas lahkus europarlamenti. Kuigi Kallas töötas pea- ja rahandusministrina, ei toonud ta alaliidu kassasse märgatavalt lisakroone.

Nii Karlson kui Põhjala leiavad, et presidenti ei saagi võtta üksnes kuldmunade munejana. «Raha hankimine on tegelikult juhatuse ülesanne, presidendi puhul mängivad rolli muud suhted ja autoriteet ühiskonnas,» kinnitasid mõlemad mehed. «Kas või ala üldise tuntuse tõstmisel.»

Enim kergitavad mainet ja peibutavad sponsoreid siiski sportlased ise silmapaistvate tulemustega. Sõudeliidu president Kilk turgutas seni hoolealuseid oma Pärnu firmade kaudu, lisaks väikestele rahasüstidele said sõudjad näiteks ärimehele kuuluvas kuursaalis tasuta süüa.

Pärast Jüri Jaansoni hõbemedalit ja kahepaadi neljandat kohta Ateena olümpiamängudel liitub tõenäoliselt uusi toetajaid, rammusamaks muutub ka riigi jagatav leem. Tavapäratult tarmukas president saab haarata järgmisest lennukast ideest, kaheksapaadi võidukäigust 2008. aastal Pekingi olümpial.

Nimekamad spordipresidendid

Autospordi liit – Toomas Sildmäe

Jalgratturite liit – Mati Jostov

Judoliit – Tõnu Lume

Kergejõustiku liit – Neinar Seli

Korvpalliliit – Peep Aaviksoo

Käsipalliliit – Oliver Kruuda

Laskurliit – Tarmo Kõuts

Maleliit – Carmen Kass

Suusaliit – Toomas Savi

Sõudeliit – Rein Kilk

Tenniseliit – Jaanus Otsa

Uisuliit – Kristiina Ojuland

Ujumisliit – Toomas Saks

Võistlustantsu liit – Signe Kivi

Võrkpalliliit– Aadu Luukas

Poksiliit – Kalev Kallo

Ratsaspordi liit – Ivari Padar

Kommentaarid
Tagasi üles